(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica snažno porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, nakon što je američka središnja banka odlučila ubrzati proces ukidanja monetarnih poticaja gospodarstvu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 1,5 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 1,1 posto, na 7.250 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,7 posto, na 15.743 boda, a pariški CAC 1,6 posto, na 7.039 bodova.
Tako europski indeksi prate jučerašnji snažan rast cijena dionica na Wall Streetu, a u fokusu ulagača bit će danas sjednice čelnika europske i britanske središnje banke.
A na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,4 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio 1,8 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji i Šangaju porasle između 0,2 i 0,4 posto. U Australiji i Hong Kongu pale su, pak, oko 0,5 posto.
Na azijskim burzama vlada oprez dok se prate vijesti o širenju omikron varijante koronavirusa u svijetu, što bi moglo usporiti oporavak gospodarstava od koronakrize.
Azijske ulagače nije impresionirao ni jučerašnji skok burzovnih indeksa na Wall Streetu za više od 1 posto, nakon što je Fed odlučio ubrzati ukidanje poticaja i poručio da bi zbog visoke inflacije u idućoj godini mogao povećati kamate u tri navrata.
Nakon dvodnevne sjednice, čelnici američke središnje banke odlučili su zbog visoke inflacije ubrzati proces ukidanja gospodarskih poticaja, koje su uveli na početku koronakrize prije gotovo dvije godine.
Tako će program otkupa obveznica završiti u ožujku, prije nego što se planiralo, dok će u idućoj godini, kako u prosjeku očekuju čelnici Feda, ključne kamatne stope biti povećane u tri navrata.
Prvo povećanje kamata moglo bi uslijediti već krajem zime ili početkom proljeća, a do kraja godine ključna kamata mogla bi se približiti razini od 0,9 posto.
„Gospodarstvu više nije potrebna povećana podrška politike”, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik Feda Jerome Powell, dodavši da su gospodarski izgledi pozitivni i da će mu Fed i dalje pružati primjerenu podršku.
Fed: Gospodarstvo nastavlja rasti, inflacija će popustiti
Najveće svjetsko gospodarstvo oporavlja se u ovoj godini od koronakrize, pa Fed očekuje rast od 5,5 posto.
To je nešto smanjena procjene u odnosu na prethodnu, no Fed je povećao procjenu rasta gospodarstva u idućoj godini s prijašnjih 3,8 na 4 posto.
Čelnici središnje banke očekuju i daljnja poboljšanja na tržištu rada, pa bi stopa nezaposlenosti iduće godine trebala pasti na 3,5 posto, što se smatra punom zaposlenošću, s otprilike 4,3 posto na kraju ove godine.
Inflacija, koja se već mjesecima kreće znatno iznad očekivanja, trebala bi iduće godine popustiti. Fed procjenjuje da će u ovoj godini inflacija u prosjeku dosegnuti 5,3 posto, dok bi iduće godine mogla pasti na 2,6 posto.
Premda će Fed uskoro ukinuti poticaje koji su od početka koronakrize podržavali likvidnost na financijskim tržištima, cijene su dionica jučer nadoknadile gotovo sve gubitke od prethodna dva dana.
„Tržišta možda poručuju da vjeruju da će inflacija zbog reakcije Feda biti pod kontrolom. Fed je poduzeo što se očekivalo. To će dodatno ojačati njegov kredibilitet i bit će, ukupno gledajući, neutralno ili pozitivno za tržište”, kaže Tom Martin, portfelj menadžer u tvrtki Globalt Investments.