(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica porasle, nakon jučerašnjeg pada, no trguje se oprezno zbog širenja omikrona i jer će ovoga tjedna biti održane sjednice čelnika nekoliko najvećih središnjih banaka u svijetu.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,5 posto, nakon što je jučer blago pao.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,64 posto, na 7.277 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,43 posto, na 15.689 bodova, a pariški CAC 0,52 posto, na 6.979 bodova.
A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,7 posto, nakon jučerašnjeg blagog rasta.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,8 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,4 i 1,2 posto. U Australiji su, pak, blago porasle.
Najviše su jutros pali kineski burzovni indeksi, što je posljedica pritiska na tehnološki sektor zbog zaoštravanja regulacije u tom sektoru.
I na ostalim su burzama ulagači oprezni jer su jučer pale cijene dionica na Wall Streetu. Dow Jones oslabio je 0,89 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,91, a Nasdaq indeks 1,39 posto.
Prošloga su tjedna ti indeksi snažno porasli jer su, nakon poruka stručnjaka da omikron možda nije opasniji od prethodnih varijanti virusa, popustila strahovanja od novih restriktivnih mjera i zatvaranja gospodarstava.
No, u ponedjeljak je S&P 500 indeks skliznuo s rekordne razine jer su ulagače pokolebale vijesti o brzom širenju omikrona.
Britanski premijer Boris Johnson poručio je jučer da se u Velikoj Britaniji očekuje plimni val omikrona, da je najmanje jedna osoba umrla od tog virusa, pa su tako od ponedjeljka ponovo uvedeni rad od kuće i covid propusnice za neka veća okupljanja.
Pooštravanje restriktivnih mjera protiv covida najavile su i Norveška te još neke zemlje.
Zbog toga su na Wall Streetu najviše pale cijene dionica putničkih i zrakoplovnih kompanija.
„Pod pritiskom su sektori za koje ne bi bilo dobro da se uvedu restriktivne mjere, kao što su putnički sektor, restorani... Posljednjih mjeseci ti su sektori snažno porasli jer se smatralo da se vraćamo normalnom poslovanju”, kaže Tom Martin, portfelj menadžer u tvrtki Globalt Investments.
Ulagači su oprezni i zbog toga što u utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika američke središnje banke.
S obzirom na visoku inflaciju, očekuje se da će Fed ubrzati proces ukidanja programa kupnje obveznica, a pažljivo će se pratiti i signali u vezi ključnih kamatnih stopa.
U anketi Reutresa analitičari procjenjuju da će Fed povećati kamate za 0,25 postotnih bodova u trećem tromjesečju iduće godine, a potom još jednom do kraja godine.
No, ostane li inflacija visoka još nekoliko mjeseci, Fed bi mogao povećati cijenu novca i prije.
„Očekujemo ubrzanje ukidanja programa kupnje obveznica i, dakako, signale o povećanju kamata prije nego što se dosad očekivalo. Bit će zanimljivo vidjeti kako će tržišta reagirati. Mislim da ima dovoljno razloga da se novac vrati u gotovinu na neko vrijeme jer očekujemo da će početak 2022. godine biti nestabilan”, kaže John Milroy, savjetnik u tvrtki Ord Minnett.
Ovoga će tjedna sjednice održati i čelnici europske, britanske te japanske središnje banke.