(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica porasle, nakon što su pale u pet od posljednjih šest tjedana, a najveći su dobitnici bankarski, rudarski i industrijski sektor.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 1,2 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,90 posto, na 7.456 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,44 posto, na 14.183 boda, a pariški CAC 0,49 posto, na 6.316 bodova.
U bankarskom sektoru cijene su dionica jutros porasle prosječno 0,5 posto, a na dobitku su i gotovo svi ostali sektori, ponajviše rudarski i industrijski.
A na azijskim se burzama trguje oprezno, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,4 posto, pa je od početka mjeseca izgubio više od 3,5 posto.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 0,3 posto. U Hong Kongu su, pak, pale 1,4 posto.
Azijski su ulagači oprezni jer se Wall Street ne uspijeva smiriti. S&P 500 i Nasdaq indeks pali su sedam tjedana zaredom, što nije zabilježeno od dot.com krize 2001. godine, dok pad Dow Jonesa osam tjedana zaredom nije zabilježen još od Velike depresije 1932. godine.
Tržište je 'na iglama' jer se očekuje daljnje agresivno povećanje kamatnih stopa američke središnje banke zbog čega bi gospodarstvo moglo uroniti u recesiju.
Kako se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8 posto, Fed je od ožujka povećao kamate za 0,75 postotnih bodova, a očekuje se da će ih dodatno podignuti za po 0,50 postotnih bodova na barem iduće dvije sjednice.
Ulagači se plaše da bi zbog toga, ali i zbog rata u Ukrajini i poremećaja u nabavnim lancima, najveće svjetsko gospodarstvo moglo uroniti u recesiju.
Prošloga su tjedna analitičari Goldman Sachsa poručili da postoji 35 posto izgleda za recesiju u iduće dvije godine, dok je Wells Fargo Investment Institute objavio da krajem ove i početkom iduće godine očekuje blagu recesiju u američkom gospodarstvu.
Ulagače zabrinjava i usporavanje rasta kineskog gospodarstva jer vlasti provode stroge restriktivne mjere kako bi suzbile širenje koronavirusa, a to loše utječe na gospodarsku aktivnost.