(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica porasle, zahvaljujući nadi ulagača da se širenje koronavirusa u svijetu usporava, no raspoloženje na tržištima ovisit će i o novim gospodarskim pokazateljima.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u plusu 1,1 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 2,1 posto, na 5.795 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,90 posto, na 10.529 bodova, a pariški CAC 1,70 posto, na 4.518 bodova.
Ulagače su ohrabrile određene naznake da je širenje koronavirusa u nekim zemljama blizu vrhuncu, pa se nadaju da će uskoro uslijediti bolje vijesti.
Doduše, u srijedu su u SAD-u od koronavirusa preminule 1.973 osoba, više nego dan ranije, pa je ukupan broj umrlih dosegnuo 14.695, čime je SAD po broju mrtvih od koronavirusa prešao Španjolsku, a ispred je još samo Italija.
Raste i broj zaraženih u Japanu, a ukupno je u svijetu broj zaraženih premašio 1,4 milijuna, dok je broj umrlih dosegnuo 83.400.
No, ulagači se nadaju da je blizu vrhunac zaraze i da će uskoro broj umrlih i zaraženih početi padati.
Pozitivno na tržišta utječe i jučerašnji skok cijena dionica na Wall Streetu za više od 3 posto, premda makroekonomski pokazatelji i upozorenja kompanija počinju ukazivati na velike štete zbog paralize mnogih dijelova gospodarstva.
Primjerice, lanac restorana McDonald's izvijestio je jučer da je njegova prodaja u svijetu u ožujku pala više od 22 posto, dok lanac kafića Starbucks procjenjuje da će mu zarada u drugom tromjesečju pasti 47 posto.
Danas se, pak, očekuju podaci o broju zahtjeva za pomoć nezaposlenima u SAD-u prošloga tjedna. U prethodna dva tjedna taj je broj porastao za gotovo 10 milijuna, a sada analitičari u anketi Reutersa očekuju daljnji rast za 5 milijuna.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, nakon dva dana rasta, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,9 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,1 posto, na 19.345 bodova.