(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak cijene dionica potonule na najniže razine u gotovo četiri godine, nakon što je Washington privremeno zabranio putovanja iz Europe u SAD kako bi suzbio širenje koronavirusa.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,30 sati u minusu više od 5 posto, zaronivši na najnižu razinu u gotovo četiri godine.
Pritom je londonski FTSE indeks skliznuo 5,30 posto, na 5.563 boda, dok je frankfurtski DAX potonuo 5,60 posto, na 9.851 bod, a pariški CAC 5,80 posto, na 4.342 boda.
Oštar pad turističkog sektora
Najviše su jutros pale cijene dionica u turističkom sektoru, u prosjeku za 8,6 posto, jer je ulagače zaprepastila jučer objavljena odluka predsjednika Trumpa o zabrani putovanja iz Europe u idućih 30 dana.
Premda je Trump poručio da u trgovini neće biti restrikcija, svjetske su burze ponovno uzdrmane 'koronakrizom', pa se danas očekuje i daljnji oštar pad cijena dionica na Wall Streetu.
Nakon što je jučer potonuo 4,9 posto, trenutno je terminski S&P 500 indeks u minusu više od 4,5 posto,
Terminski Dow Jones u minusu je, pak, više od 1.000 bodova, nakon što je jučer potonuo 5,8 posto i po prvi put od financijske krize 2008. godine zaronio u područje 'medvjeda', 20 posto ispod svoje prethodne rekordne razine.
„Zabrana putovanja iz Europe definitivno je sve iznenadila. Već se zna da će gospodarske posljedice od koronavirusa biti značajne, a s ovom dodatnom mjerom, utjecaj na poslovanje bit će multipliciran. Tržište na to nije računalo... To će kratkoročno biti veliki ekonomski trošak”, kaže Khoon Goh, direktor u ANZ banci.
Problem poremećaja ponude i potražnje
Premda se očekuju nove fiskalne i poticajne mjere u najvećim svjetskim gospodarstvima, analitičari nisu sigurni mogu li te mjere brzo preokrenuti negativne trendove u gospodarstvima.
„Pravi je problem poremećaj ponude i potražnje povezan s koronavirusom i to je teško procijeniti. Mjere politike, posebno fiskalna politika ili čak sniženje kamatnih stopa, ne utječu izravno na te probleme. Potrebne su koordinirane zdravstvene politike i zdravstvene vlasti bi trebale zaustaviti porast broja slučajeva zaraze", kaže James Cheo, strateg u HSBC Private Bankingu.
Ukupan broj slučajeva zaraze u svijetu premašio je 124.000 u 114 zemalja i područja, a umrlo je više od 4.500 osoba.
Jučer je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila globalnu pandemiju koronavirusa, što znači da se radi o globalnom širenju bolesti koje je teško kontrolirati.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 4,7 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 4,4 posto, na 18.559 bodova.