(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica pale, drugi dan zaredom, dok ulagači prate vijesti o daljnjim napadima ruske vojske na ukrajinske gradove, ali i razvoj situacije oko ukrajinske nuklearne elektrane.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,8 posto, nakon što je jučer pao oko 2 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks oslabio 0,57 posto, na 7.197 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,44 posto, na 13.500 bodova, a pariški CAC 1,60 posto, na 6.276 bodova.
I na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 1,6 posto i zaronio na najnižu razinu u 16 mjeseci.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks potonuo više od 2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0,6 i 2,5 posto.
Burze su se rano jutros našle pod snažnim pritiskom nakon vijesti da je u ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Zaporižja, najvećoj u Europi, izbio požar nakon ruskog granatiranja i da je izmjerena povišena razina radioaktivnosti.
Tržišta su se kasnije ponešto smirila jer su ukrajinske vlasti priopćile da su poslale vatrogasce u elektranu i da je njezina sigurnost sada zajamčena.
Prema posljednjim vijestima, tu su elektranu zauzele ruske vojne snage.
Ulagači su vrlo nesigurni, pa se povlače iz rizičnijih investicija i traže sigurnija utočišta za kapital.
Loše na raspoloženje na tržištima utječe i jučerašnji pad Wall Streeta. Dow Jones oslabio je 0,29 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,53, a Nasdaq indeks 1,56 posto.
Terminski S&P 500 i Nasdaq indeks jutros su dodatno pali.
Invazija Rusije na Ukrajinu traje već tjedan dana, štete su goleme, poginulih sve više, a Rusija se zbog sankcija Zapada našla u izolaciji.
„Tržište je pod utjecajem geopolitičkih previranja. Nestabilnost tržišta potrajat će kratkoročno, a možda i u srednjem roku jer jednostavno ne vidim što bi idućih tjedana moglo smiriti tu situaciju”, kaže Ross Mayfield, strateg u tvrtki Baird.
Rast cijena nafte potiče inflaciju
Ulagače zabrinjava i snažan rast cijena nafte, koje su dosegnule najviše razine u više od sedam godina, jer bi to moglo dodatno potaknuti inflaciju u SAD-u, koja se ionako već kreće na najvišim razinama u 40 godina.
U srijedu je predsjednik američke središnje banke Jerome Powell poručio da će se na sjednici čelnika Feda u ožujku založiti za povećanje ključnih kamata za 0,25 postotnih bodova, što je ohrabrilo ulagače jer je dosad prevladavalo mišljenje da bi Fed mogao povećati kamate za oštrih 0,50 postotnih bodova.
No, nastavi li inflacija jačati, Fed će morati dodatno zaoštriti monetarnu politiku, što bi moglo usporiti rast gospodarstva.
Zbog toga se ulagači plaše stagflacije, kombinacije stagnacije gospodarstva i visoke inflacije.
U anketi Bank of America sada 30 posto fond menadžera očekuje u idućih 12 mjeseci stagflaciju, dok je još prošloga mjeseca to očekivalo 22 posto menadžera.