(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u utorak ujutro cijene dionica nadoknadile velik dio jučerašnjih gubitaka, no i dalje se s opreznom prate vijesti o brzom širenju omikron varijante koronavirusa, što bi moglo usporiti oporavak gospodarstava.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu oko 1 posto, nakon što je jučer pao više od 1 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks porastao 0,97 posto, na 7.267 bodova, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,95 posto, na 15.390 bodova, a pariški CAC 0,67 posto, na 6.917 bodova.
I na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 1 posto, nakon što je jučer zaronio na najnižu razinu u ovoj godini.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skočio oko 2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Šangaju, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,5 i 1 posto.
Rast indeksa zahvaljuje se uglavnom korekciji cijena dionica nakon što su jučer oštro pale.
Kineska tržišta podržao je i poziv vlasti privatnim i državnim nekretninskim kompanijama da preuzmu projekte onih kompanija koje su u financijskim problemima.
Zahvaljujući tome, na burzama u Hong Kongu i Šangaju najviše su porasle cijene dionica nekretninskih kompanija.
No, trguje se oprezno jer u svijetu brzo raste broj zaraženih omikronom, koji je zarazniji od prethodnih varijanti koronavirusa.
Stoga sve više zemalja, uključujući Britaniju, Nizozemsku i Dansku, ponovno uvodi restriktivne mjere, i to uoči božićnih blagdana.
Ulagači se plaše da će nove restrikcije na putovanja, društveni život i poslovanje dovesti do usporavanja oporavka gospodarstava od koronavirusa.
Zbog toga su jučer pale i cijene dionica na Wall Streetu, za više od 1 posto.
„Covid ostaje prijetnja globalnom gospodarstvu. Prva istraživanja pokazuju da je omikron varijanta zaraznija od prethodnih, ali manje opasna”, pišu analitičari CBA u osvrtu na situaciju na tržištima.