(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u petak ujutro cijene dionica porasle, nakon oštrog pada dan prije, no trguje se oprezno zbog strahovanja ulagača da će širenje delta varijante koronavirusa usporiti oporavak gospodarstava.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,8 posto. No, nakon jučerašnjeg oštrog pada, taj je indeksa na putu tjednog gubitka od 0,4 posto.
Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 0,55 posto, na 7.068 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,65 posto, na 15.522 boda, a pariški CAC 1,00 posto, na 6.462 boda.
Pritom su najviše porasle cijene dionica u sektorima koji su jučer najviše pali, kao što su rudarski i automobilski.
A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,3 posto i skliznuo blizu najniže razine u dva mjeseca.
Od početka tjedna u minusu je oko 3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks pao 0,6 posto, na 27.940 bodova.
Pad burzi posljedica je niza loših vijesti o širenju delta varijante koronavirusa.
Australske su vlasti u petak pozvale stanovnike Sydneya da ostanu kod kuće, upozorivši da bi se trotjedni 'lockdown' mogao produžiti kako bi se obuzdalo širenje koronavirusa, dok taj grad bilježi najveći porast broja novozaraženih u ovoj godini.
Japan je, pak, uveo izvanredno stanje u Tokiju kako bi se zaustavio novi val zaraze i odlučio da će se Olimpijske igre održati bez gledatelja.
Ništa bolja nije ni situacija u Indoneziji i Južnoj Koreji, pa se ulagači plaše usporavanja oporavka gospodarstava u regiji. Stoga je splasnula sklonost prema rizičnijim investicijama.
„Na snazi je izbjegavanje rizika”, kaže Rodrigo Catril, analitičar u National Australia Bank.
Razlozi su tome, dodaje, širenje delta varijante virusa širom svijeta, još uvijek niska razina procijepljenosti u svijetu i zabrinutost da bi zbog jačanja inflacije središnje banke mogle početi zaoštravati monetarnu politiku.