(Hina/EPA)
Na europskim burzama u četvrtak ujutro cijene dionica nadoknađuju jučerašnje gubitke jer su ulagači odlučili ignorirati vijesti o širenju novog soja koronavirusa, a usmjerili se na naznake nastavka oporavka gospodarstava.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,6 posto, nakon jučerašnjeg pada.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,95 posto, na 7.103 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,85 posto, na 15.662 boda, a pariški CAC 1,05 posto, na 6.576 bodova.
Nakon jučerašnjeg znatnog pada, europske su burze jutros porasle, što se, među ostalim, zahvaljuje izvješću o rastu prometa u trgovini na malo u Njemačkoj u svibnju.
A na azijskim su burzama cijene dionica pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u minusu 0,4 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,3 posto, na 28.707 bodova.
Azijski ulagači posljednjih dana nisu voljni riskirati zbog rasta broja novozaraženih od koronavirusa u mnogim zemljama regije. Australija, Indonezija, Tajland i Malezija bilježe širenje vrlo zarazne delta varijante virusa, što vodi novim restrikcijama i usporavanju oporavka gospodarstava od koronakrize.
„Virus i dalje igra značajnu ulogu, premda je teško reći u kojoj mjeri. Na tržištima je puno novca, no ulagači su ponešto suzdržani”, kaže Rob Carnell, ekonomist u ING-u.
Ulagači su oprezni i zbog naznaka usporavanja oporavka najvećih gospodarstava u regiji od koronakrize.
Jutros objavljeno izvješće tvrtke Markit potvrdilo je, kao i jučerašnje izvješće kineskih vlasti, da je u lipnju usporen rast tvorničkih aktivnosti u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu.
Usporen je i rast aktivnosti u japanskom gospodarstvu.
Ulagači su oprezni i zbog toga što će u petak biti objavljeno izvješće o zapošljavanju u SAD-u, koje bi moglo utjecati na daljnje odluke američke središnje banke, kojoj je oporavak tržišta rada jedan od prioriteta.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u lipnju broj zaposlenih porastao za 700.000, oko 140.000 više nego mjesec dana prije.
Jučer je agencija za zapošljavanje ADP izvijestila da je u lipnju u SAD-u broj zaposlenih u privatnom sektoru porastao za 692.000, više nego što se očekivalo, ali manje nego mjesec dana prije.
Dužnosnici Feda u posljednje vrijeme poručuju da je prerano za zaoštravanje monetarne politike, unatoč jačanju inflacije, jer se tržište rada još nije dovoljno oporavilo od koronakrize.
No, nastavi li se snažan oporavak tržišta rada, moguće je i da će Fed reagirati prije nego što se očekuje, kažu analitičari.