(Hina/EPA)
Na europskim su burzama cijene dionica porasle i u utorak, drugi dan zaredom, i dosegnule nove najviše razine u gotovo godinu dana jer su ulagači optimistični po pitanju oporavka globalnog gospodarstva od koronakrize.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto, nakon što je jučer skočio 1,3 posto i dosegnuo najvišu razinu od kraja veljače prošle godine.
Pritom je londonski FTSE indeks ojačao je 0,25 posto, na 6.772 boda, a pariški CAC 0,05 posto, na 5.789 bodova. Frankfurtski DAX stagnira, pak, oko 14.105 bodova.
Tržišta već tjednima rastu zahvaljujući nadi ulagača da će se s ubrzanjem cijepljenja stanovništva protiv covida-19 ubrzati i oporavak gospodarstava od koronakrize.
Ulagače su ohrabrile i vijesti o padu broja novozaraženih u mnogim zemljama svijeta, pa se nadaju skorašnjoj normalizaciji društvenog i gospodarskog života.
Ipak, najveću podršku tržištima pruža uvjerenja ulagača da će vlasti širom svijeta i dalje pojačano trošiti, a središnje banke voditi politiku jeftinog novca sve dok ne budu sigurne da se gospodarstvo oporavilo od koronakrize.
Riječju, i dalje se, kažu analitičari, trguje na temelju reflacije, odnosno niza mjera ekonomske politike kojima se povećava ponuda novca i potiče blaga inflacija kako bi se oživjele gospodarske aktivnosti.
Zahvaljujući svemu tome, MSCI indeks svih svjetskih burzi, koji prati kretanja na najvećim tržištima, raste već 12. dan zaredom i iz dana u dan doseže nove rekordne razine.
U plusu je i terminski S&P 500 indeks, oko 0,5 posto, što najavljuje daljnji rast cijena dionica na Wall Streetu u utorak poslijepodne, nakon što su prošloga tjedna svi najvažniji indeksi na najvećoj svjetskoj burzi dosegnuli najviše razine u povijesti.
I na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,5 posto i dosegnuo novu rekordnu razinu.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skočio 1,3 posto, na 30.467 bodova, najvišu razinu u 30 godina.