(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica porasle, ponajviše u defanzivnim sektorima, no trguje se oprezno zbog strahovanja ulagača da će širenje delta varijante koronavirusa usporiti oporavak gospodarstava.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 posto.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,30 posto, na 7.098 bodova, a pariški CAC 0,20 posto, na 6.515 bodova. Frankfurtski DAX porastao je, pak, 0,20 posto, na 15.722 boda.
Najviše su su jutros, između 0,5 i 1 posto, porasle cijene dionica u uslužnom i nekretninskom sektoru, koji se smatraju defanzivnima, dok su sektori koji su najviše osjetljivi na gospodarska kretanja, kao što su rudarski, bankarski i automobilski, pali.
A na azijskim su burzama cijene dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,7 posto, nakon što je prošloga tjedna izgubio 2,3 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skočio 2,25 posto, na 28.569 bodova.
Nakon što su prošloga tjedna azijske burze oštro pale zbog širenja delta varijante koronavirusa u regiji, na početku ovoga tjedna cijene su dionica nadoknadile dio gubitaka.
To se, među ostalim, zahvaljuje novim rekordima burzovnih indeksa na Wall Streetu u petak i odluci kineske središnje banke o smanjuju obveznih rezervi banaka, što bi bi trebalo potaknuti kreditiranje, a time i rast gospodarstva.
U fokusu ulagača ovoga će tjedna biti izvješće o inflaciji u SAD-u, kao i izvješće predsjednika američke središnje banke Jeromea Powella u Kongresu o situaciji u gospodarstvu.
U SAD-u počinje i sezona objava kvartalnih poslovnih rezultata kompanija i banaka, a očekuje se snažan rast zarada na godišnjoj razini.
U Kini će, pak, biti objavljen niz važnih makroekonomskih pokazatelja, među ostalim, prva procjena bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom tromjesečju.
S obzirom da je krajem prošloga tjedna kineska središnja banka uvela nove poticajne mjere, ulagači se plaše da bi to moglo značiti da se oporavak gospodarstva usporava i da će podatak o BDP-u podbaciti.
„Posljednjih su mjeseci očekivanja u vezi kineskih ekonomskih izgleda ponešto splasnula. No, očekujemo da će u drugom tromjesečju BDP ipak porasti više od 8 posto na godišnjoj razini”, pišu analitičari Westpaca u osvrtu na situaciju na tržištima.