(Hina/EPA)
Na europskim su burzama u četvrtak ujutro cijene dionica blago pale, drugi dan zaredom, a pod najvećim je pritiskom energetski sektor zbog pada cijena nafte.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto, oslabivši drugi dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,15 posto, na 7.078 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,60 posto, na 15.693 boda, a pariški CAC 0,45 posto, na 6.529 bodova.
Najviše su jutros pale cijene dionica u energetskom sektoru, u prosjeku 3 posto, što je posljedica pada cijena nafte nakon što su članice OPEC-a dogovorile kompromis u vezi povećanja proizvodnje.
A na većini azijskih burzi cijene su dionica porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, oko 9,30 sati bio u plusu 0,8 posto.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 1,15 posto, na 28.279 bodova.
Podršku tržištima pružili su jutros podaci iz Kine, prema kojima je gospodarstvo u drugom tromjesečju poraslo 7,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
To je, doduše, slabiji podatak u odnosu na očekivanja analitičara u anketi Reutersa od 8,1 posto, no ipak je ohrabrujući jer su se mnogi plašili i oštrijeg usporavanja oporavka.
Ostali jutros objavljeni podaci – o potrošnji u maloprodaji, investicijama i industrijskoj proizvodnji u lipnju – bolji su od očekivanja i ukazuju na stabilan, premda usporeniji, oporavak drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
Kako su posljednjih mjeseci podaci pokazivali da se oporavak usporava, posljednjih dana kineska središnja banka ubrizgava na tržište znatne iznose kako bi potaknula kreditiranje, a time i rast gospodarstva.
„Cjelovito gledajući, središnja banka vodi poticajnu monetarnu politiku, no nije preplavila bankarski sustav jeftinim novcem kao američki Fed. A danas objavljeni pokazatelji nisu tako loši”, kaže Masahiko Loo, portfelj menadžer u tvrtki AllianceBernstein.
Podršku tržištima pruža i jučerašnji rast S&P 500 i Dow Jones indeksa na Wall Streetu.
U fokusu ulagača bilo je izvješće predsjednika Feda Jeromea Powella Kongresu o gospodarskoj situaciji. Powell je kazao kako će monetarna politika pružati snažnu podršku dok se gospodarstvo sasvim ne oporavi.
Snažan rast inflacije u SAD-u, koja je dosegnula najviše razine u 13 godina, Powell je ponovno nazvao privremenim i poručio da je fokus Feda na daljnjem oporavku tržišta rada.
Ipak, trgovalo se oprezno jer bi širenje delta varijante koronavirusa u svijetu i SAD-u moglo usporiti oporavak gospodarstava i povući cijene dionica s rekordnih razina.