(Hina/EPA)
Unatoč pozitivnom raspoloženju na Wall Streetu i u Aziji, na europskim burzama u utorak su najvažniji indeksi oslabili, prekinuvši 6-dnevni uspon, dok su u fokusu investitora pandemija koronavirusa i isporuke cjepiva.
Paneuropski Stoxx 600 oko 9,30 sati bio je u minusu 0,06 posto, nakon što je od početka mjeseca ojačao gotovo 4 posto.
Među pojedinim sektorima, danas su najviše pale cijene dionica automobilskih i kompanija koje pružaju komunalne usluge, za 0,4 posto, dok su najviše ojačale cijene dionica u sektoru naftnih i plinskih kompanija, za 0,3 posto.
Istodobno, frankfurtski DAX spustio se 0,16 posto, na 14.038 bodova, a londonski Ftse za 0,07 posto, na 6.519 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu 0,16 posto, na 5.695 bodova.
Na europskim burzama oprezno se trguje unatoč tome što su u ponedjeljak na Wall Streetu indeksi dosegnuli nove rekordne razine, na krilima očekivanja novog paketa poticajnih mjera u SAD-u, vrijednog 1.999 milijardi dolara.
Naime, u Europi pandemija koronavirusa i isporuke cjepiva dominiraju naslovima u novinama, određujući i tržišni sentiment. Zdravstveni stručnjaci i dužnosnici vlada zaokupljeni su cjepivom AstraZenece zbog zabrinutosti oko istraživanja učinkovitosti tog cjepiva provedenoj na maloj skupini ljudi koja je pokazala "minimalnu zaštitu" u odnosu na blagi oblik bolesti uzrokovan južnoafričkim sojem virusa.
Investitori će pratiti i objavu financijskih izvješća kompanija za zadnje lanjsko tromjesečje, što bi im trebalo dati nove smjernice.
Jučer na zatvaranju burze francuska naftna kompanija Total izvijestila je o neto dobiti za 2020. od 4,06 milijardi dolara, premašivši očekivanja analitičara od 3,86 milijardi dolara dobiti. Ipak, riječ je o padu dobiti za 66 posto u odnosu na 2019., kada je dosegnula 11,8 milijardi dolara uslijed smanjene potražnje za gorivima. Cijena dionice Totala u plusu je jutros za 1,4 posto.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao je u utorak 0,4 posto, na 29.505 bodova.