(Hina/EPA)
Tečaj eura u četvrtak je blago ojačao na međunarodnim tržištima nakon tri dana slabljenja, no investitori su oprezni jer ih brine ovotjedna presuda njemačkog ustavnog suda vezano za program poticaja Europske središnje banke(ECB).
Tečaj eura je tijekom prijepodneva ojačao na 1,0808 dolara, no drži se nedaleko najnižih razina u 10-ak dana, od oko 1,0782 dolara, na koje je skliznuo dan ranije.
Od početka tjedna oslabio je više od 1,5 posto i na putu je najvećeg tjednog gubitka u nešto više od mjesec dana. Takvo slabljenje pripisuje se ovotjednoj odluci njemačkog ustavnog suda prema kojoj je ECB-u dao rok od tri mjeseca da opravda kupnje u sklopu svoga programa kupnje državnih obveznica.
Funta je pak ojačala po 0,4 posto prema euru i dolaru nakon što britanska središnja banka Bank of England nije mijenjala kamatne stope i suzdržala se od novih poticajnih mjera.
U fokusu su bili snažniji od očekivanih kineski podaci o izvozu, što je na globalnim tržištima pobudilo nadu da bi se Kina moglo brzo oporaviti i pomoći oporavku globalnog rasta od šoka koji je izazvala epidemija koronavirusa.
Kineski izvoz u travnju je porastao 3,5 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, dok su ekonomisti očekivali pad 15,7 posto.
U takvim okolnostima smanjila se potražnja za jenom, valutom utočištem za kapital u neizvjesnim vremenima.
Dolar je tako ojačao 0,2 posto prema jenu, na 106,31 jen. U srijedu je nakratko skliznuo na 105,99 jena, najniže razine od sredine ožujka.
Podaci o kineskom izvozu poduprli su tečaj kineskog juana prema dolaru. I australski je dolar prema američkom bio na dobitku 0,8 posto.
Na tržištima ipak i dalje prevladava oprez s obzirom na ovotjedne naznake mogućeg rasplamsavanja tenzija u odnosima Kine i SAD-a. Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je rekao da budno prati ispunjava li Kina obveze iz prve faze trgovinskog sporazuma koji su dvije strane potpisale u siječnju, prije širenja epidemije koronavirusa na globalnoj razini.