(Hina/EPA)
Tečaj dolara u srijedu je kliznuo prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima uoči završetka dvodnevne sjednice američkog Feda, s koje investitori čekaju najnovije smjernice u vezi smanjenja poticaja.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se kretao na 96,511 bodova, kliznuvši 0,06 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije.
Tečaj eura pritom je ojačao 0,12 posto prema dolaru, na 1,1271 dolara, uoči sutrašnje sjednice Europske središnje banke s koje investitori čekaju nove smjernice, a očekuju da će bančini dužnosnici potvrditi da će pandemijski program kupnji obveznica privesti kraju u ožujku 2022. godine.
Na sličnom dobitku prema dolaru bila je i britanska funta, ojačavši 0,15 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 1,3258 dolara, nakon što su najnoviji podaci iz Britanije pokazali da je godišnja inflacija potrošačkih cijena u studenome dosegnula 5,1 posto, što je njezina najviša razina u više od 10 godina. Investitori ne očekuju promjene kamatnih stopa na sutrašnjoj sjednici britanske središnje banke, u neizvjesnom okruženju s obzirom na širenje omikron varijante koronavirusa u Britaniji.
Dolar je prema jenu blago ojačao, za 0,08 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, te se njime oko podneva trgovalo po 113,74 jena.
Sudionici tržišta čekaju poruke s dvodnevne sjednice američkog Feda, koja završava u srijedu, radi daljnjih smjernica u vezi vremenskog okvira u kojem namjerava početi podizati kamatne stope. Tržišta računaju da bi program kupnji obveznica mogli privesti kraju oko ožujka iduće godine i nakon toga početi podizati kamatne stope, a očekuju jedno povećanje, a možda i dva u 2022. godini.
Očekivanja da će Fed ubrzati proces smanjenja poticaja na ovotjednoj sjednici dodatno je učvrstilo najnovije izvješće o kretanju proizvođačkih cijena u SAD-u koje je pokazalo da su u studenome one porasle 9,6 posto u odnosu na isti mjesec godine ranije, što je njihov najsnažniji rast od studenoga 2010. godine. U listopadu su porasle 8,8 posto.
Investitori će tijekom dana pratiti i najnovije podatke iz američke maloprodaje radi boljeg uvida u stanje najvećeg svjetskog gospodarstva, u kontekstu brzog širenja omikron varijante koronavirusa i zabrinutosti da bi mogao zakočiti gospodarski oporavak.
Među dobitnicima su bile australska i novozelandska valuta, pri čemu je australski dolar ojačao 0,4 posto prema američkom a novozelandski 0,2 posto.
Na tržištima kriptovaluta, vrijednost bitcona nije bilježila veće promjene te se kretala na oko 48.509 dolara, zadržavši se osjetno ispod rekordnih 69 tisuća, na koje se popela početkom studenoga.