(Hina/EPA)
Dolarov indeks u srijedu je nadoknadio ranije gubitke prema najvažnijim valutama na svjetskim tržištima dok za daljnje smjernice investitori čekaju nove pokazatelje iz američkog gospodarstva i govor čelnika američke središnje banke Fed.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, tijekom prijepodneva nakratko se spustio na najnižu razina u dva tjedna od 90,263 boda, no oko podneva se kretao oko 90,40 bodova, nadomak razine s jučerašnjeg zatvaranja.
Tečaj dolar je istodobno ojačao 0,14 posto prema jenu, na 104,72 jena. Tečaj eura prema dolaru ostao je, pak, gotovo nepromijenjen u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 1,2123 dolara.
Tečaj britanske funte oko podneva je iznosio 1,3838 dolara, ojačavši oko 0,2 posto u odnosu na prethodno zatvaranje. Kreće se tako blizu nove najviše razine prema dolaru u posljednje tri godine od 1,3853 dolara, koju je nakratko dosegnuo u ranijem trgovanju.
Dolar je u ranijem trgovanju oslabio prema košarici valuta u poboljšanom ozračju prema riziku koje se pripisuje optimizmu investitora zbog monetarnih i fiskalnih poticaja, robusnih dobiti kompanija i cjepivima protiv koronavirusa.
Investitori se nadaju da će američki Kongres uskoro prihvatiti paket velikih fiskalnih poticaja, vrijedan 1.900 milijardi dolara, koji predlaže novi američki predsjednik Joe Biden, no podijeljeni su oko toga kakve će oni imati efekte na buduće kretanje tečaja dolara.
Za daljnje smjernice stoga će tijekom dana pratiti izvješće o kretanju inflacije u SAD-u u siječnju i govor predsjednika američke središnje banke Fed Jeromea Powella o stanju američkog tržišta rada.
Vrijednost bitcoina kreće se oko 46.500 dolara, nakon što je u prekonoćnom trgovanju dosegnula nove rekordne razine od 48.216 dolara nakon objave tvrtke Tesla o ulaganju 1,5 milijardi dolara u tu kriptovalutu.