(Hina/EPA)
Tečaj dolara u ponedjeljak nije bilježio veće promjene u odnosu na najvažnije svjetske valute na međunarodnim tržištima, dok investitori za daljnje smjernice u vezi poteza u monetarnim politikama vodećih središnjih banaka čekaju istupe pojediniih dužnosnika.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je tako iznosio 98,279 bodova, ojačavši 0,05 posto u odnosu na završetak trgovanja u petak.
Tečaj eura istodobno se kretao na oko 1,1049 dolara, ne bilježeći promjene u odnosu na zatvaranje tržišta u petak. Britanska funta kliznula je, pak, prema dolaru oko 0,2 posto, na 1,3148 dolara.
Dolar nije bilježio veće promjene ni prema jenu u odnosu na završetak trgovanja u petak te se njime oko podneva trgovalo po 119,18 jena, nadomak 119,40 jena, najviše razine od 2016. godine, koju je nakratko dotaknuo u trgovanju krajem prošloga tjedna.
Valutna tržišta snažno su uzdrmana u proteklih mjesec dana financijskim posljedicama ruske invazije na Ukrajinu budući da su u prvi plan izbili povezani ekonomski troškovi, uključujući višu inflaciju potaknutu rastom cijena energije. U fokusu investitora stoga su potezi kojima središnje banke diljem svijeta nastoje zauzdati sve veću inflaciju.
Za daljnje smjernice pozorno će u ovome tjednu pratiti istupe dužnosnika američkog Feda, uključujući govor predsjednika Jeromea Powella koji se očekuje u ponedjeljak. Također će ih zanimati istupi nekoliko dužnosnika Europske središnje banke (ECB) u ovome tjednu, uključujući onaj predsjednice Christine Lagarde.
Fed je prošloga tjedna očekivano podigao ključnu kamatnu stopu za četvrt postotnog boda, prvi put od 2018. godine, pa valutne trgovce sada najviše zanima kojom bi ih dinamikom i za koliko mogao podizati u budućnosti.
Politika Feda uvelike se razlikuje od one japanske središnje banke, koja je na prošlotjednoj sjednici potvrdila nastavak provedbe izdašnog programa poticaja i zadržala ključne kamatne stope na postojećim razinama. Time je pridonijela pritiscima na slabljenje jena, kojim se tako nastavilo trgovati blizu najnižih razina u šest godina u odnosu na dolar.
"Sve veće razlike u monetarnoj politici tih dviju središnjih banaka nastavljaju pritiskati jen na niže razine prema američkom dolaru", napisao je u bilješci Lee Hardman, valutni analitičar u MUFG-u.