LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolarov indeks stabilan na početku tjedna

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tečaj dolara u ponedjeljak nije bilježio veće promjene prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, na kojima su investitori preusmjerili fokus s odluka središnjih banaka na vijesti vezane uz omikron varijantu virusa koja se brzo širi svijetom.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se kretao na oko 96,54 boda, u minusu 0,03 posto u odnosu na završetak trgovanja u petak. Drži se tako i dalje blizu najviše razina od srpnja 2020. od 96,938 bodova, koju je nakratko dosegnuo u prošlom mjesecu.

Tečaj eura pritom je ojačao 0,16 posto, na 1,1257 dolara, djelomično se oporavivši od pada za 0,8 posto u petak nakon odluka sa sjednice Europske središnje banke vezanim uz poticaje gospodarstvu. Jen je također ojačao prema dolaru, za 0,06 posto u odnosu na zatvaranje tržišta u petak, na 113,55 jena za dolar.

Britanska funta istodobno je znatnije oslabila prema dolaru, za 0,42 posto, kliznuvši na 1,3187 dolara, nakon što britanski ministar zdravstva Sajid Javid u obraćanju javnosti u nedjelju nije isključio mogućnost daljnjih restrikcija prije Božića.

Zbog zabrinutosti oko mogućeg nametanja daljnjih ograničenja u Europi kako bi se suzbilo širenje omikron varijante koronavirusa, globalni su investitori na početku tjedna bili skloniji usmjeriti kapital u valute koje percipiraju sigurnim lukama u neizvjesnim vremenima, dok su dolaru podršku pružale prošlotjedne odluke američkog Feda vezane uz smanjenje monetarnih poticaja.

Nakon turbulentnog prošlog tjedna obilježenog odlukama vodećih središnjih banaka u svijetu, fokus investitora sada se usmjerio brzom širenju omikron varijante virusa u svijetu. Nizozemska je u nedjelju uvela lockdown, a lokalne novine u Italiji izvijestile su da se i tamo razmatraju nova ograničenja.

"Raspoloženje investitora prema riziku narušavaju novi argumenti proteklog vikenda o uznemirujućem utjecaju omikron varijante koronavirusa. Stroža blokada u Nizozemskoj pojačat će bojazni da će slične mjere idućih tjedana biti uvedene i u drugim europskim zemljama", napisao je u bilješci klijentima valutni analitičar MUFG-a Lee Hardman.

Među gubitnicima je bila kineska valuta, kliznuvši na najnižu razinu u 10 dana u odnosu na američku, nakon vijesti da je kineska središnja banka smanjila kratkoročnu kamatnu stopu po prvi put u 20 mjeseci kako bi poduprla gospodarsku aktivnost koja usporava.

Na tržištima kriptovaluta, vrijednost bitcoina kretala se na oko 46.478 dolara, zadržavši se tako znatno ispod rekordnih 69 tisuća dolara, na koliko je skočila u jednom trenutku u studenome.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter