LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolarov indeks stabilan na početku godine

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Dolar je u utorak bio stabilan u odnosu na druge najvažnije svjetske valute na međunarodnim tržištima, uz podršku viših prinosa na američke državne obveznice i fokus ulagača na očekivani rast ključnih kamatnih stopa u SAD-u.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je tako stagnirao u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 96,20 bodova, te se zadržao blizu najviše razine u šest dana od 96,335 bodova, koju je nakratko zabilježio u trgovanju dan ranije.

Euro je pritom ojačao 0,09 posto, na 1,1303 dolara. Ojačala je i britanska funta, za 0,23 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 1,3502 dolara.

Dolar je pak ojačao prema jenu za oko 0,4 posto, dosegnuvši 115,82 jena, najvišu razinu od siječnja 2017. godine, poduprt očekivanjima povećanja ključnih kamatnih stopa u SAD-u u ovoj godini.

Podršku dolaru pružili su viši prinosi na američke državne obveznice, poduprti očekivanjima investitora da će američki Fed u više navrata podići ključne kamatne stope u ovoj godini kako bi zauzdao rastuću inflaciju, pri čemu su prinosi na 2-godišnje i 5-godišnje obveznice dosegnuli najviše razine od ožujka 2020. godine.

Prinosi na referentne 10-godišnje američke obveznice u ponedjeljak su nakratko dosegnuli 1,6420 posto, prvi put od 24. studenoga, nakon čega su se u utorak stabilizirali na 1,631 posto, u blagom plusu u odnosu na zatvaranje trgovanja dan ranije. Na tržištima novca sada se računa da će Fed prvi put podići ključne kamatne stope do svibnja, nakon čega se očekuju još dva povećanja do kraja 2022. godine.  

Investitori također smatraju da će nova varijanta koronavirusa omikron manje naštetiti globalnom gospodarstvu u odnosu na njegove ranije varijante, ohrabreni istraživanjima koja ukazuju na manji rizik od hospitalizacije oboljelih.

"Smirivanje bojazni oko poremećaja koje bi omikron mogao prouzročiti globalnom gospodarstvu potaknulo je sudionike tržišta da se preusmjere na izglede za zaoštravanjem monetarne politike na koje će se velike središnje banke odlučiti u godini koja je pred nama", napisao je u bilješci klijentima analitičar MUFG-a Lee Hardman.

Kretanje tečaja dolara prema jenu i dalje je od svih valutnih parova u skupini 10 najvećih svjetskih gospodarstava (G10) najviše povezano s kretanjem američkih državnih prinosa, dodao je Hardman.

Na tržištima kriptovaluta, vrijednost bitcoina ojačala je 0,2 posto, na 46.521 dolara, no kreće se i dalje znatno ispod rekordnih 69.000 dolara, dosegnutih nakratko u studenome prošle godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter