LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolarov indeks na najnižoj razini u dva mjeseca

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tečaj dolara u petak je pao na najnižu razinu u dva mjeseca prema šest najznačajnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima, u neizvjesnom okružju budući da prebrojavanje glasova u SAD-u još traje. 

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, spustio se tijekom prijepodneva na 92,447 bodova, najnižu razinu od 2. rujna. Na tjednom je sada gubitku od 1,6 posto i na putu da tjedan zaključi u najvećem minusu u gotovo četiri mjeseca.

Eurom se trgovalo po 1,1849 dolara, ojačavši 0,15 posto prema prethodnom zatvaranju. U ovome je tjednu znatno ojačao pod utjecajem slabljenja dolara, a podršku su mu pružile i vijesti da je Europska unija blizu postizanja dogovora o proračunu. Dolar je u četvrtak oslabio 0,87 posto prema euru.

Tečaj dolara prema jenu bio je više-manje nepromijenjen u odnosu na prethodno zatvaranje, na 103,45 jena, nedaleko najniže razine prema jenu u zadnjih osam mjeseci. Funtom se trgovalo po 1,3140 dolara, čime je skliznula 0,1 posto prema prethodnom zatvaranju, nakon skoka za 1,23 posto u trgovanju dan ranije.

Investitori očekuju da će demokratski kandidat Joe Biden postati novi predsjednik SAD-a ali da će republikanci zadržati većinu u Senatu, što će otežati demokratima da proguraju veći paket fiskalne potrošnje za koji se zalažu.

Biden je zadržao blagu prednost pred predsjednikom Donaldom Trumpom, no u nekoliko se presudnih saveznih država glasovi još prebrojavaju, dok Trump prijeti tužbama, tako da i dalje prevladava velika neizvjesnost u pogledu ishoda izbora.

"Mislim da bi kombinacija Bidenove pobjede i republikanske većine u Senatu bila jako negativna za dolar. Ukratko, mislim da će fiskalni poticaji biti manji nego bi bili u slučaju 'plavog vala' pa bi tako većina potpore američkom gospodarstvu morala doći od labavije monetarne politike”, rekao je Marshall Gittler, čelnik istraživanja u BDSwissu.

Investitori će danas radi daljnjih smjernica pratiti izvješće američke vlade o zaposlenosti, a očekuje se da će pokazati blago posustajanje tempa zapošljavanja.

Zabrinutost za američko gospodarstvo raste, a to je razlog zbog kojeg se očekuje nastavak slabljenja dolara i u idućoj godini, smatraju neki analitičari. Rekordan broj novozaraženih u nekoliko saveznih američkih država također bi mogao zakočiti gospodarsku aktivnost.

Iz američke središnje banke Fed jučer su nakon dvodnevne sjednice poručili da monetarna politika ostaje nepromijenjena te ponovili da će učiniti sve što bude potrebno kako bi podržali oporavak gospodarstva od koronakrize.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter