(Hina/EPA)
Tečaj dolara u petak je bio stabilan prema košarici drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima pred objavu ključnog američkog izvješća o nezaposlenosti koje će investitorima dati nove smjernice u vezi razmjera koronakrize u najvećem svjetskom gospodarstvu.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, ostao je nepromijenjen tijekom prijepodneva u usporedbi s prethodnim zatvaranjem, na 99,85 bodova.
Tečaj eura oslabio je blagih 0,1 posto u usporedbi sa zatvaranjem dan ranije, na 1,0823 dolara, no zadržao se iznad ovotjedne najniže razine u gotovo dva tjedna od 1,07665 dolara. Od početka tjedna oslabio je više od jedan posto prema dolaru.
Dolar je ojačao i prema jenu, na 106,32 jena, i drži se iznad najnižih razina u sedam tjedana od 105,99 jena, na koje je u jednom trenutku skliznuo u srijedu.
Blago slabljenje dolara prema valutama koje ulagači percipiraju rizičnijima odražava veću sklonost investitora prema preuzimanju rizika u uvjetima jačanja dionica na globalnim tržištima. Pored agresivnog popuštanja monetarne politike diljem svijeta, poboljšanom su ozračju pridonijele također nade investitora da će se gospodarska situacija normalizirati.
Za daljnje smjernice ulagači će pratiti ključno izvješće američke vlade o zapošljavanju i nezaposlenosti u travnju, koje se očekuje tijekom popodneva.
Valute, osjetljive na zbivanja u globalnoj trgovini, u petak su ojačale uslijed vijesti da su se američki i kineski trgovinski pregovarači dogovorili da će jačati suradnju oko trgovinskog sporazuma, a podršku im je pružilo i polagano pokretanje poslovanja u sve više zemalja.
Vodeći trgovinski predstavnici SAD-a i Kine razgovarali su u petak o prvoj fazi trgovinskog dogovora, pri čemu je Kina poručila da su se dogovorili da će poboljšati ozračje za primjenu prve faze dogovora dok je SAD kazao da obje strane očekuju da će obveze biti ispoštovane.
Telefonska konferencija sazvana je zbog jačanja napetosti između ta dva najveća gospodarstva svijeta, pri čemu su situaciju dodatno zaoštrile američke kritike u vezi kineskog rješavanja epidemije novog koronavirusa.
U takvom je ozračju australski dolar, koji je osjetljiv na raspoloženje prema Kini i situaciju u globalnom gospodarstvu, ojačao prema američkom za 0,3 posto.