(Hina/EPA)
Dolar je u petak oslabio prema košarici najznačajnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima, pritisnut stabilizacijom tečaja jena koji je prethodnih dana bio izložen jačim prodajnim pritiscima uslijed veće sklonosti riziku investitora na globalnim tržištima.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, oslabio je u takvim okolnostima 0,24 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, na 99,63 boda, nakon što je u prekonoćnom trgovanju nakratko dosegnuo nove najviše razine u tri godine.
Japanskom jenu cijena je pak poskočila za 0,5 posto prema dolaru u usporedbi sa završetkom trgovanja dan ranije, na 111,5 jena za dolar. Time se donekle stabilizirao, nakon što je u samo dva prethodna dana oslabio dva posto prema dolaru pogođen zabrinutostima investitora oko posljedica koronavirusa na azijska gospodarstva.
"Jenu obično podrška stiže iz dva izvora, općenitog zazora od rizika i preusmjeravanja kapitala u sigurnije obveznice", tumači valutni analitičar Saxo Banka John Hardy.
Tečaj eura blago je danas ojačao prema dolaru, na 1,0817 dolara, nakon što je najnovije izvješće londonske istraživačke tvrtke Markit pokazalo da je preliminarni ukupni indeks menadžera nabave u eurozoni, koji obuhvaća proizvodni i uslužni sektor, u veljači porastao na 51,6 bodova. Dobra je to vijest budući da sve vrijednosti indeksa iznad 50 bodova pokazuju rast aktivnosti.
Prema riječima glavnog ekonomista IHS Markita Chrisa Williamsona, gospodarstvu eurozone u veljači je ponovno uspjelo blago dobiti na zamahu usprkos tome što je poslovanje mnogih kompanija bilo na različite načine poremećeno zbog koronavirusa koji je prouzročio probleme s nabavom.
Australski dolar u prekonoćnom se trgovanju zadržao nedaleko najnižih razina prema američkom u proteklih 11 godina, a cijena kineskog juana ostala je najslabija u posljednja dva mjeseca, na 7,0286 juana za dolar.