LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar oslabio prema košarici valuta

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Dolar je u srijedu oslabio prema šest najvažnijih svjetskih valuta na međunarodnim tržištima, nakon podatka o inflaciji u SAD-u koji tržištima nije riješio dilemu oko vremenskog okvira u kojem bi Fed mogao početi smanjivati poticaje.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio na gubitku gotovo 0,2 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije, kliznuvši na 92,452 boda.

Tečaj eura prema dolaru istodobno je ojačao 0,2 posto, na 1,1825 dolara. Na približno istom postotnom dobitku bila je i britanska funta, kojom se oko podneva trgovalo po 1,3837 dolara.

Dolar je oslabio i prema jenu, za 0,36 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije, te se njime oko podneva trgovalo po 109,28 jena.

Dolarov indeks zadržao se tako unutar raspona od 92,3 do 92,9 bodova, u kojem se kreće u proteklih tjedan dana nakon što je nekoliko dužnosnika američke središnje banke svojim izjavama dalo naslutiti da bi Fed mogao početi smanjivati kupnje obveznica do kraja ove godine.

U fokusu tržišta jučer su bili podaci o temeljnoj inflaciji u SAD-u u kolovozu, koji su pokazali rast potrošačkih cijena, izuzev promjenjivih cijena energije i svježe hrane, za svega 0,1 posto u odnosu na mjesec ranije, kada su bile više za 0,3 posto. Godišnja inflacija u kolovozu je usporila na 4 posto, sa 4,3 posto u srpnju.

Niža inflacija upućuje na zaključak da će Fed biti pod manjim pritiskom da započne sa smanjenjem izdašnih kupnji imovine. Prinosi na referentne 10-godišnje američke obveznice tako su u jednom trenutku kliznuli na 1,263 posto, najniže razine od 24. kolovoza, da bi se u kasnijem trgovanju stabilizirali na 1,2820 posto.

"Podaci o inflaciji na kraju nisu dali odgovore na dileme tržišta oko vremenskog okvira u kojem bi Fed mogao početi smanjivati poticaje”, napisao je u bilješci klijentima Francesco Pesole, analitičar u banci ING.

Nakon inflacije, investitori će pažnju usmjeriti objavi ostalih pokazatelja iz američkog gospodarstva u očekivanju sjednice Feda, zakazane za 21.-22. rujna, s koje će tržišne sudionike posebno zanimati eventualne naznake mogućeg početka smanjenja poticaja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter