(Hina/EPA)
Dolar je u četvrtak na međunarodnim tržištima ojačao prema košarici drugih najznačajnijih svjetskih valuta, dosegnuvši nakratko najviše razine od svibnja 2017. godine, nakon neočekivanog oštrog pada cijene japanskog jena. ,
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, u prekonoćnom je trgovanju u jednom trenutku u takvom ozračju dosegnuo 99,85 bodova, najviše razine od svibnja 2017., te je u plusu oko 3,6 posto od početka godine. Prema posljednjim podacima iznosio je 99,80 bodova, što znači da je u plusu gotovo 0,1 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije.
Cijena dolara poskočila je prema jenu gotovo dva posto od utorka, dosegnuvši najviše razine u gotovo 10 mjeseci, od 111,84 jena.
Jen pritišću slabi ovotjedni gospodarski pokazatelji koji su potaknuli glasine da je treće najveće gospodarstvo već zapalo u recesiju i da japanski fondovi prodaju lokalnu imovinu i okreću se kupnji američkih dionica i zlata. U četvrtak je oslabio gotovo 1,4 posto prema dolaru, što je njegov najveći dnevni gubitak u šest mjeseci, pogođen također većom sklonošću riziku investitora na globalnim tržištima.
Nadalje, dolar je ojačao u jednom trenutku na najviše razine prema euru u gotovo tri godine. Eurom se tako trgovalo po 1,079 dolara, što znači da mu je cijena skliznula 0,1 posto u odnosu na završetak trgovanja u srijedu, a od početka godine na gubitku je 3,7 posto, što je najslabiji početak godine za zajedničku europsku valutu od 2015. godine.
Ojačao je i oko 0,3 posto prema kineskom juanu, na 7,0215 juana za dolar. Pod prodajnim pritiskom bio je i australski dolar, pogođen slabim vijestima s tržišta rada, pa mu je cijena jutros pala za 0,6 posto prema američkom, na najniže razine u 11 godina.
Analitičari takva kretanja obrazlažu nizom razloga, a među ostalim izdvajaju bolje gospodarske pokazatelje i poslovne rezultate u SAD-u u odnosu na druga gospodarstva kao i zabrinutosti zbog prijetnji recesije u Japanu i eurozoni.
"Mišljenja sam da se time u fokusu našla uloga dolara kao sigurnog utočišta", rekla je analitičarka Rabobanka Jane Foley. Dodala je i da je jen izgubio pak na privlačnosti kod investitora zato što je Japan blizu Kine koju potresaju problemi s koronavirusom, a i zato što su japanski gospodarski pokazatelji slabi u posljednje vrijeme.
Kina je u četvrtak izvijestila o padu broja novozaraženih, a tamošnja središnja banka smanjila je ključnu kamatnu stopu kako bi pružila podršku gospodarstvu putem nižih troškova financiranja za tamošnje kompanije.