LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar ojačao, investitori traže utočište u sigurnoj imovini

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tečaj dolara u srijedu je ojačao prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima budući da potražnja za njime kao sigurnim utočištem ne jenjava dok investitore pojačano brine situacija u ratom pogođenoj Ukrajini i njegove dalekosežne posljedice.  

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je bio u plusu 0,17 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije, na 97,574 boda. Tijekom trgovanja nakratko je dotaknuo najvišu razinu od sredine 2020. godine.

Tečaj eura oko podneva se kretao na 1,1093 dolara, oslabivši 0,3 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije. Tijekom trgovanja nakratko je zabilježio najnižu razinu od svibnja 2020., kliznuvši na 1,1068 dolara.

Euro je oslabio i prema švicarskoj valuti, u koju ulagači također nerijetko usmjeravaju kapital u neizvjesnim vremenima, i to za 0,34 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 1,0186 franaka, novu najnižu razinu u sedam godina, na kojoj se zadržao i u trgovanju oko podneva.

Tečaj eura prema japanskom jenu, također valuti-utočištu, nije bilježio veće promjene i kretao se na oko 127,88 jena. Dolar je pak ojačao prema jenu 0,3 posto, na 115,23 jena.

Istodobno, britanska funta kliznula je gotovo 0,1 posto prema dolaru, na 1,3311 dolara.

U fokusu tržišta je zabrinjavajuća situacija u Ukrajini budući da Rusija ne pokazuje znakove zaustavljanja napada na tu susjednu zemlju. Tjedan dana nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio potpunu invaziju, bombardiranja ukrajinskih gradova nastavljaju se, a zapadne zemlje zaoštravaju sankcije Moskvi.

Ruska središnja banka uzvratila je u srijedu novim mjerama, koje uključuju privremenu zabranu uplata kuponskih kamata inozemnim ulagačima koji su kupili ruske državne obveznice iskazane u rubljima (OFZ).

Ruski rubalj ostaje pod prodajnim pritiskom, no drži se ispod rekordnih 120 rubalja za dolar koje je nakratko dosegnuo početkom tjedna. Oslabio je oko 3,5 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije te je za dolar trebalo izdvojiti oko 108 rubalja. Na sličnom je gubitku bio i prema euru, za koji je tako trebalo izdvojiti oko 121 rubalj.

Euro je nakratko kliznuo prema dolaru na najnižu razinu od svibnja 2020., pritisnut zabrinutostima sudionika tržišta oko posljedica eskalacije sukoba u Ukrajini na gospodarske izglede 19-člane eurozone.

U fokusu tržišta bile su stoga danas i prve procjene Eurostata o godišnjoj inflaciji u eurozoni koje su pokazale da su u veljači potrošačke cijene poskočile za 5,8 posto u odnosu na isti mjesec godine ranije, što je njihov novi najsnažniji rast otkada je Eurostat počeo objavljivati podatke. U siječnju je godišnja stopa inflacije, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), iznosila 5,1 posto.

Dodatno su smanjena i očekivanja vezana uz mogući rast kamatnih stopa Europske središnje banke. Investitori su u potrazi za sigurnijom imovinom pohrlili i u kupnje državnih obveznica, uključujući njemačke koje se smatraju među najsigurnijima u svijetu, pa su prinosi na referentne 10-godišnje njemačke državne obveznice oštro pali u utorak, da bi se u srijedu blago oporavili, na minus 0,037 posto.

I prinosi na ključne 10-godišnje američke državne obveznice danas su se stabilizirali, na oko 1,729 posto, nakon oštrog pada dan ranije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter