(Hina/EPA)
Dolar je u četvrtak ojačao prema najznačajnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, budući da su geopolitičke napetosti vezane uz Ukrajinu bile u prvom planu pa su investitori oprezniji i skloniji sigurnijoj imovini.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se kretao na oko 95,785 bodova, ojačavši gotovo 0,1 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan ranije. U trgovanju za rada azijskih tržišta nakratko je premašio 96 bodova.
Tečaj eura pritom je oslabio 0,13 posto i njime se oko podneva trgovalo po 1,1358 dolara.
Britanska funta ojačala je pak 0,13 posto prema dolaru, na 1,3600 dolara, poduprta očekivanjima novog povećanja kamatnih stopa, i to trećeg po redu od prosinca, na idućoj sjednici britanske središnje banke Bank of England, zakazanoj za sredinu ožujka.
Dolar je veće gubitke zabilježio prema jenu, valuti-utočištu u koju investitori sklanjaju kapital u neizvjesnim vremenima, oslabivši 0,32 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, na 115,11 jena.
Investitore su uznemirile vijesti da su separatisti na istoku Ukrajine koje podržava Rusija optužili ukrajinsku vladu za četiri napada teškim naoružanjem u posljednja 24 sata, kako je objavio njihov predstavnik u četvrtak. Ukrajinska vojska odbacila je pak optužbe separatista rekavši da je zapravo bilo obrnuto i da su separatisti granatirali vladine trupe.
Najnoviji sukob ukrajinskih separatista i vladinih snaga plijeni posebnu pažnju budući da se odvija u kontekstu aktualnih rusko-ukrajinskih napetosti. Iako Rusija poriče da planira bilo kakve napade, Zapad tvrdi suprotno i prijeti Rusiji sankcijama u slučaju da napadne Ukrajinu.
Unatoč sve izraženijem optimizmu početkom ovoga tjedna da će biti pronađeno diplomatsko rješenje za sprječavanje sukoba, investitori ostaju na oprezu strahujući da bi Rusija mogla napasti Ukrajinu.
U takvim okolnostima utočište su tražili u sigurnijim, državnim obveznicama, pa su prinosi na referentne 10-godišnje američke obveznice kliznuli na dva posto, a pali su i prinosi na 2-godišnje obveznice. Blago su pali i prinosi na 10-godišnje njemačke obveznice, na 0,265 posto.
Geopolitičke vijesti zasjenile su jučer objavljen zapisnik Feda sa siječanjske sjednice, na kojoj su se dužnosnici složili da je došao trenutak za zaoštravanje monetarne politike, ali i da će odluke ovisiti o analizi podataka od sjednice do sjednice, navodi se u zapisniku.
Tržišta su nakon objave zapisnika pokušala procijeniti kolika je vjerojatnost da kamatne stope budu podignute za pola postotnog boda na sjednici Feda u ožujku. Sada računaju s vjerojatnošću od 72 posto da će takav biti ishod na idućoj sjednici, dok je ona početkom tjedna dosezala 80 posto.
No, da tržišta još nisu u panici pokazuje to što se tečaj ruskog rublja zadržao ispod 80 rubalja za dolar, koliko je nakratko dosegnuo prošli mjesec po prvi put od studenog 2020. Oko podneva je rubalj bio na gubitku oko 0,8 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije te je za dolar trebalo izdvojiti oko 75,89 rubalja.
"To snažno sugerira da su sudionici tržišta općenito i dalje optimistični da će se sukob izbjeći", istaknuli su analitičari MUFG-a u bilješci klijentima.