LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar na najvišim razinama u godinu dana prema jenu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Dolar je ojačao u utorak na nove najviše razine u četiri mjeseca prema drugim najvažnijim svjetskim valutama na deviznim tržištima i dosegnuo najviše razine u godinu dana prema jenu, poduprt novim skokom prinosa na američke obveznice na najviše razine od siječnja 2020. godine.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, premašio je razinu od 93 boda i oko podneva je iznosio 93,116 bodova, ojačavši 0,2 posto u odnosu na jučerašnje zatvaranje. Time se zadržao nadomak novih najviših razina u četiri mjeseca od 93,122 boda, koje je dosegnuo tijekom prijepodneva.

Dolar je ojačao i na najviše razine prema jenu od ožujka prošle godine, premašivši 110 jena. Na putu je tako najvećeg mjesečnog rasta od kraja 2016. godine, budući da krajem ožujka u Japanu završava fiskalna godina i kompanije zaključuju svoje poslovne knjige, što potiče potražnju za američkom valutom.

Oko podneva je tečaj dolara iznosio 110,27 jena i bio na dobitku 0,45 posto u odnosu na zatvaranje tržišta u ponedjeljak.

Tečaj eura oko podneva se kretao na 1,1737 dolara, oslabivši 0,2 posto u odnos na jučerašnje zatvaranje. Drži se tako blizu novih najnižih razina od studenoga lani od 1,17335 dolara, na koje je u jednom trenutku kliznuo tijekom prijepodneva.

U fokusu investitora su strože mjere suzbijanja pandemije u Francuskoj i Njemačkoj koje su prigušile kratkoročne izglede za gospodarstvo eurozone, zbog čega zajednička europske valuta ostaje pod pritiskom. Dodatne pritiske joj stvara i povećanje razlike između prinosa na njemačke i američke državne obveznice.

Prinosi na referentne 10-godišnje američke obveznice porasli su u utorak na najviše razine u 14 mjeseci, dosegnuvši 1,7760 posto, dok tržišta čekaju srijedu kada bi američki predsjednik Joe Biden trebao objaviti planove ulaganja u infrastrukturu.

Osim na rast prinosa na američke državne obveznice, jen je osjetljiv i na očekivanja više inflacije u SAD-u nego u Japanu, napominju analitičari.

"Tečaj dolara prema jenu daleko je najviše među valutama 10 najvećih svjetskih gospodarstava (G10) povezan s kretanjem dugoročnih američkih prinosa. Očekuje se da će pritiske na rast američkih prinosa podržavati daljnje najave fiskalnih poticaja iz Bidenove administracije”, napisao je Lee Hardman, valutni ekonomist u MUFG-u, u bilješci klijentima.

Za nove smjernice u vezi brzine oporavka američkog gospodarstva tržišta će pažljivo pratiti najnovije  izvješće o zaposlenosti čija se objava očekuje krajem ovoga tjedna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter