LONDON

SVJETSKA TRŽIŠTA: Dolar kliznuo prema košarici valuta

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Tečaja dolara kliznuo je u utorak prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima, u očekivanju istupa predsjednika američkog Feda koji bi investitorima mogao pružiti smjernice u vezi dinamike zaoštravanja monetarne politike u SAD-u.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se kretao na oko 95,92 boda, kliznuvši 0,07 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije.

Tečaj eura pritom nije bilježio veće promjene i oko podneva je iznosio oko 1,1325 dolara, zadržavši se unutar raspona kretanja uobičajenog u posljednje vrijeme.

Dolar je u usporedbi sa završetkom trgovanja dan ranije ojačao oko 0,2 posto prema jenu, na 115,39 jena.

Tečaj britanske funte oko podneva je bio u plusu oko 0,2 posto, na 1,3605 dolara, nadomak najviše razine u protekla dva mjeseca, od 1,3620 dolara, koju je nakratko dosegnuo tijekom prijepodneva.

Investitori čekaju današnji govor predsjednika Feda Jeromea Powella pred odborom za bankarstvo u Senatu, priželjkujući najnovije smjernice u vezi dinamike planiranog podizanja kamatnih stopa, koje bi moglo započeti već u ožujku.

U takvom su ozračju prinosi na ključne 10-godišnje američke državne obveznice nakratko premašili 1,80 posto, dosegnuvši najviše razine u gotovo dvije godine. Tijekom prijepodneva su se povukli na 1,74 posto, pružajući tek blagu podršku dolaru.

Sudionici tržišta očekuju da će Fed možda morati brže podizati kamatne stope kako bi suzbio visoku inflaciju, a neke od najvećih banaka na američkom Wall Streetu sada predviđaju i do četiri povećanja kamatnih stopa u ovoj godini, s početkom u ožujku.

„Priznanje da je potrebno brže podizanje kamatnih stopa moglo bi biti dovoljno da dolar danas dobije veću podršku", napisali su valutni analitičari banke ING u bilješci klijentima.

Na tržištima kriptovaluta, vrijednost bitcoina stabilizirala se na oko 42.200 dolara, nakon što je u ponedjeljak kliznula ispod 40 tisuća dolara prvi put od rujna prošle godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter