(Hina/EPA)
Tečaj dolara u petak je dodatno oslabio prema euru i jenu na međunarodnim tržištima, pritisnut očekivanjima daljnjeg smanjenja kamatnih stopa u SAD-u čime dolar dodatno gubi prednost u odnosu na druge značajnije valute s nižim prinosima.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, skliznuo je u takvim okolnostima na 96,438 bodova, što je blizu njegovih najnižih razina u ovoj godini.
Dolar je pritom oslabio 0,3 posto prema jenu, na 105,82 jena. Jenu cijena raste zbog njegova statusa valute-utočišta u koju investitori nerijetko sklanjaju kapital u neizvjesnim vremenima.
Euro je ojačao prema dolaru, dosegnuvši u jednom trenutku 1,1249 dolara, najvišu razinu od kolovoza prošle godine. Prema posljednjim podacima, njime se trgovalo po 1,1234 dolara. Prije samo par tjedana cijena mu je bila ispod 1,08 dolara, da bi sada premašivala 1,12 dolara, primjećuju u Reutersu.
Tržišta sada procjenjuju da će američka središnja banka Fed po drugi put ovoga mjeseca morati smanjiti kamatne stope za 0,50 postotnih bodova. Računaju i da bi do kraja godine bile snižene za još približno 0,90 postotnih bodova.
Kretanja tečaje dolara prema euru odražava Fedova drastična smanjenja kamatnih stopa, nasuprot ograničenom prostoru za slične poteze u Europskoj središnjoj banci (ECB).
Dolar ipak nije oslabio prema svim značajnijim svjetskim valutama. I dalje uživa status sigurnog utočišta u odnosu na valute gospodarstava u razvoju i na one podložne kretanju cijena roba.
Tako je ostao na dobitku prema kanadskom, australskom i novozelandskom dolaru, kao i prema valutama zemalja širom Azije gdje su zabilježene izraženije gospodarske štete izazvane koronavirusom.
Britanska funta ojačala je blagih 0,1 posto prema dolaru, na 1,2971 dolara, stabiliziravši se nakon dobitaka dan ranije.