TOKIO

SVJETSKA TRŽIŠTA: Azijske burze prate rast Wall Streeta

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, no jačanje dolara sugerira da je kriza zbog širenja koronavirusa u svijetu još daleko od završetka.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu više od 3 posto, što je njegov prvi rast nakon sedam dana pada.

Pritom su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,3 i 5,5 posto, dok se u Japanu zbog praznika ne radi.

Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, premda je u vrlo nesigurnom trgovanju S&P 500 indeks u jednom trenutku bio u minusu više od 3 posto.

Ulagače umirile fiskalne i monetarne mjere

Ulagače su ponešto umirile mjere najvećih središnjih banaka u svijetu koje povećavaju likvidnost na financijskim tržištima.

Tako su jučer čelnici Europske središnje banke (ECB) s jučerašnje izvanredne sjednice poručili da će tijekom ove godine kupovati obveznice u iznosu od 750 milijardi eura.

Japanska središnja banka pokrenula je, pak, kupnju japanskih državnih obveznica u iznosu od 9,2 milijarde dolara.

Australska središnja banka srezala je, po drugi put u mjesec dana, ključne kamate, i to na rekordno niskih 0,25 posto te najavila otkup državnih obveznica.

Američka središnja banka Fed također na različite načine povećava likvidnost na tržištima.

Kako je pandemija koronavirusa izazvala velike poremećaje u nabavnim lancima i potražnji širom svijeta te paralizirala niz sektora, vlasti - od Velike Britanije i Francuske do Kine, Japana i SAD-a - nastoje podržati gospodarstva golemim paketima pomoći.

Washington užurbano radi na planu potpora vrijednom i do 1.300 milijardi dolara, što je znatno više u odnosu na paket pomoći koji je Kongres usvojio za financijske krize 2008. i 2009. godine.

Kina, također, priprema pakt mjera vrijedan stotine milijardi juana kako bi podržala gospodarstvo koje bi moglo zabilježiti pad po prvi put u četiri desetljeća.

„Agresivnost i brzina kojom vlade pokreću mjere za ublažavanje pada gospodarstva i zaustavljanje širenja virusa podržali su tržišta kapitala”, kaže Ray Attrill, direktor u NAB-u.

Ipak, ulagači su oprezni jer najvećim svjetskim gospodarstvima prijeti recesija.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da postoji 80 posto izgleda da će SAD ove godine zaroniti u recesiju.

Dolar ojačao

U takvim je okolnostima dolar nastavio jačati, pa je njegov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, jutros dosegnuo 102,12 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 100,36 bodova. Od početka tjedna skočio je više od 3,5 posto.

Tečaj američke u odnosu na japansku valutu porastao je s jučerašnjih 109,25 na 110,20 jena, pa je od početka tjedna na dobitku više od 2 posto.

Američka je valuta ojačala i prema europskoj, pa je cijena eura skliznula na 1,0730 dolara, blizu najniže razine u tri godine, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0890 dolara. Ovoga je tjedna euro oslabio 3,3 posto.

Analitičari kažu da ulagači kupuju dolare jer u ovakvim okolnostima američka valuta slovi za sigurnije utočište za kapital.

A cijene su nafte porasle drugi dan zaredom. Na londonskom je tržištu cijena barela jutros ojačala 2,2 posto, na 29,10 dolara, a na američkom tržištu 5,1 posto, na 26,50 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter