(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica pale na najniže razine u šest tjedana jer u nizu zemalja regije raste broj novozaraženih od koronavirusa i jer je kineski tehnološki sektor i dalje pod pritiskom.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto i zaronio na najnižu razinu u šest tjedana.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks pao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu skliznule između 0,5 i 2 posto. U Australiji su, pak, blago porasle.
Azijske ulagače zabrinjava širene delta varijante koronavirusa u regiji.
Nakon što je jučer Indonezija zabilježila rekordan broj umrlih od tog virusa, jutros je Južna Koreja izvijestila o rekordnom broju novozaraženih u jednom danu.
Japan, pak, najavljuje izvanredno stanje u Tokiju kako bi se zaustavio novi val zaraze, a razmatra se i opcija da se Olimpijske igre održe bez gledatelja.
Zbog svega toga, ulagači se plaše usporavanja oporavka gospodarstava u regiji, pa je sklonost prema rizičnijim investicijama splasnula.
U fokusu su posljednjih dana i kineski tehnološki divovi, nakon što je kineski regulator početkom tjedna pokrenuo istragu u Didi Global Holdingsu, samo nekoliko dana nakon što je dionica te kompanije uvrštena u trgovanje na burzi u New Yorku.
Cijena dionice Didi Globala pala je jučer na Wall Streetu daljnjih 4 posto, nakon što je dan prije potonula gotovo 20 posto.
„Raspoloženje na tržištima je ponešto uzdrmano”, kaže Terence Wu, analitičar u tvrtki OCBC.
Zbog toga ulagače nisu ohrabrili ni jučerašnji novi rekordni dosezi S&P 500 indeksa na Wall Streetu, kao i Nasdaqa, nakon objave zapisnika sa sjednice Feda u lipnju.
Prema zapisniku, čelnici Feda smatraju da se značajan oporavak gospodarstva nastavlja, ali da još uvijek nisu postignuti ciljevi.
Situacija na tržištu rada se poboljšava, ali je broj zaposlenih i dalje znatno manji nego prije pandemije.
Zapisnik je pokazao da se najviše raspravlja o riziku od inflacije, kao i još uvijek visokoj nezaposlenosti.
„Po zapisniku mi se čini da čelnici Feda nisu sasvim sigurni da je situacija takva da bi nešto trebalo mijenjati u politici i to je potaknulo tržište dionica”, kaže Brad McMillan, direktor u tvrtki Commonwealth Financial Network.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla jer je splasnula sklonost prema riziku, pa ulagači traže sigurnija utočišta za kapital.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 92,76 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,53 boda.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 110,45 na 110,50 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1795 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1830 dolara.
Cijene su nafte, pak, pale treći dan zaredom jer se ulagači plaše da će članice skupine OPEC+ povećati proizvodnju po vlastitim nahođenju, ako se ne postigne dogovor o ograničenom povećanju proizvodnje cijele skupine.
Jutros je cijena barela na londonskom tržištu skliznula 0,50 posto, na 73,10 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,60 posto, na 71,75 dolara.