(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica pale, kao i jučer na Wall Streetu, skliznuvši na najniže razine u dva tjedna jer su ulagači i dalje pod dojmom povijesnog pada cijene nafte na američkom tržištu u negativno područje.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,8 posto, zaronivši na najnižu razinu u dva tjedna.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks skliznuo 1,2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 1 posto.
Azijske burze slijede jučerašnji pad cijena dionica na Wall Streetu drugi dan zaredom jer su ulagači i dalje pod dojmom pada cijene nafte s isporukom u svibnju na američkom tržištu u negativno područje.
Nakon tog povijesnog pada u ponedjeljak, i jučer su cijene 'crnog zlata' oštro pale. Cijena barela s isporukom u lipnju potonula je na američkom tržištu 43 posto, na 11,57 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 24 posto, na 19,33 dolara.
Pad cijena na najniže razine u gotovo 20 godina posljedica je pada potražnje za naftom jer milijarde ljudi širom svijeta ostaju kod kuće zbog strogih mjera za suzbijanje koronavirusa.
Premda su se jutros cijene nafte ponešto stabilizirale, pa se na londonskom tržištu barelom trguje po 18,60, a na američkom po 12,80 dolara, ulagači su i dalje zabrinuti.
„Negativna cijena nafte s isporukom u svibnju vjerojatno je anomalija, no također je i simptom većih problema koje ta industrija mora riješiti“, kaže Arij van Berkel, analitičar u tvrtki Lux Research.
Dosad nezabilježena kretanja na energetskim tržištima dodatno su narušila nade ulagača u brzi oporavak gospodarstava nakon što se suzbije širenje koronavirusa, a vlasti ukinu restrikcije i pokrenu postupno otvaranje gospodarstava.
U SAD-u su guverneri nekoliko država jučer predstavili planove za popuštanje restrikcija i postupno otvaranje gospodarstva, no kako neki zdravstveni stručnjaci upozoravaju da bi to moglo dovesti do novog rasta broja zaraženih koronavirusom, ulagači su oprezni.
Tim više što se plaše dublje recesije nego što se ranije očekivalo.
Kevin Hassett, ekonomski savjetnik Bijele kuće, kazao je jučer da bi bruto domaći proizvod (BDP) SAD-a u drugom tromjesečju mogao zabilježiti rekordan pad jer su mnogi dijelovi gospodarstva blokirani, no nije objavio detaljnije brojke.
Dolar i dalje jača
A na valutnim je tržištima dolar prema košarici valuta nastavio jačati jer zbog nesigurnosti na tržištima ulagači traže sigurnije utočište za svoj kapital.
Dolarov indeks, koji prati kretanje američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 100,22 boda, najviše razine u dva tjedna, dok je jučer u ovo doba iznosio 100,19 bodova.
Pritom je tečaj američke u odnosu na japansku valutu porastao s jučerašnjih 107,55 na 107,80 jena.
No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,0845 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0835 dolara.