(Hina/EPA)
Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale, izgubivši jučerašnje dobitke, jer je jasno da će zbog visoke inflacije središnje banke nastaviti povećavati kamatne stope, što će usporiti rast globalnog gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,6 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, a za toliko su porasle i cijene dionica u Šangaju. U Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji pale su, pak, između 0,1 i 1,4 posto.
Nakon jučerašnjeg rasta, azijske su se burze jutros prizemljile jer nema previše razloga za kupnju rizičnije imovine, s obzirom da visoka inflacija tjera središnje banke na povećanje kamatnih stopa.
Jutros je australska središnja banka neugodno iznenadila povećanjem ključnih kamata za 0,50 postotnih bodova. Povećanje se očekivalo, no analitičari su smatrali da će kamate biti povećane za 0,25 ili maksimalno 0,40 postotnih bodova.
Ulagači su se nadali da će se tržišta dionica početi oporavljati nakon oštrog pada od početka godine.
No, „mislim da je prerano reći da je tržište dosegnulo dno. Kratkoročno gledano, vrlo sam oprezan. Mislim da bi tržište moglo otići još niže jer zbog rasta cijena nafte, među ostalim, nisam siguran da je inflacija dosegnula vrhunac”, kaže Shane Oliver, ekonomist u tvrtki AMP Capital.
Osim inflacije i povećanja kamata, nesigurnost na tržištima posljedica je rata u Ukrajini, poremećaja u nabavnim lancima i usporavanja rasta najvećih gospodarstava u svijetu.
Zbog toga azijske ulagače nije ohrabrio jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones ojačao je 0,05 posto, dok je S&P 500 porastao 0,31, a Nasdaq indeks 0,40 posto.
Najviše su jučer porasle cijene dionica u potrošačkom i komunikacijskom sektoru, a među najvećim dobitnicama bila je dionica Amazona, s rastom cijene za 2 posto.
Poskupile su dionice još nekoliko tehnoloških divova, kao što je Apple, s rastom od 0,5 posto.
No, na tržištu vlada oprez jer se očekuje agresivno povećanje kamata američke središnje banke.
Kako se inflacija u SAD-u kreće na najvišim razinama u 40 godina, iznad 8 posto, Fed je od ožujka povećao kamate za 0,75 postotnih bodova, pa se sada kreću u rasponu od 0,75 do 1 posto.
Očekuje se da će u lipnju i srpnju Fed dodatno povećati kamate za po 0,50 postotnih bodova, pa bi se do kraja godine ključne kamate mogle kretati u rasponu od 2,50 do 2,75 posto.
U fokusu ulagača stoga će u petak biti izvješće o inflaciji u SAD-u u svibnju, koje će pokazati jesu li inflacijski pritisci već dosegnuli vrhunac, pa polagano popuštaju ili se inflacija i dalje kreće blizu najviših razina u 40 godina.
A to će utjecati na buduće odluke Feda o kamatnim stopama.
Dolar ojačao, cijene nafte porasle
A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta porasla drugi dan zaredom.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 102,60 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 102,20 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 130,65 na 132,55 jena, najvišu razinu u 20 godina.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0680 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0720 dolara.
Cijene su nafte, pak, porasle. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,60 posto, na 120,22 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,63 posto, na 119,25 dolara.