WASHINGTON

Svjetska banka snizila procjenu rasta azijsko-pacifičke regije

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Gospodarstvo azijsko-pacifičke regije vjerojatno će ove godine rasti sporije no što se očekivalo jer se mnoge zemlje bore s novim valom zaraze covidom 19, novim sojevima virusa i otežanim pristupom cjepivima, objavila je Svjetska banka.

Aktivnosti na području istočne Azije i Pacifika, izuzev Kine, porast će ove godine četiri posto, priopćio je predsjednik Svjetske banke David Malpass, čime je dosadašnja procjena Svjetske banke snižena za 0,4 postotna boda.

Uključujući Kinu, čije će gospodarstvo prema procjeni globalnog zajmodavca ove godine vjerojatno porasti za 8,5 posto, aktivnosti će se u toj regiji povećati za 7,7 posto, snažnije no što je prognozirano u ožujku, rekao je Malpass na konferenciji za novinare.

SB je u ožujku prognozirao 7,4-postotni rast.

Brzina procjepljivanja protiv covida 19 i dalje predstavlja rizik za procjene jer mnoge zemlje u regiji vjerojatno neće moći u potpunosti cijepiti stanovništvo prije 2024. godine, naglasio je predsjednik Svjetske banke.

"Neposredni je prioritet za zemlje u razvoju široka dostupnost cjepiva protiv covida 19 koja odgovaraju njihovim programima cijepljenja", rekao je Malpass.

Brine ga što zemlje u razvoju kaskaju za onim razvijenima čiji je oporavak snažniji zahvaljujući sve većem broju procijepljenih građana.

"Zato smo uvelike fokusirani na širenje dosega cjepiva", poručio je Malpass, koji je ovog mjeseca izvijestio da je banka povisila ciljani iznos za financiranje kupnje i primjene cjepiva, s 12 na 20 milijardi dolara.

Ponovo je pozvao razvijene zemlje da se odreknu viška doza cjepiva i prepuste ih zemljama u razvoju čije su potrebe veće.

Za razliku od zemalja poput Britanije i Njemačke koje se spremaju ukinuti većinu preostalih koronaograničenja, mnoge zemlje u azijsko-pacifičkoj regiji ponovno uvode ciljane mjere zatvaranja kako bi zaustavile novi val zaraze i kontrolirale širenje zaraznijih sojeva.

Među problemima u regiji čelnik Svjetske banke izdvojio je vojni udar u Mjanmaru, koji bi mogao prouzročiti još veći pad gospodarskih aktivnosti u ovoj godini od 10 posto, prognoziranih u ožujku. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter