MOSKVA

Svjetska banka očekuje oporavak ruskog BDP-a u 2021.; upozorava na banke

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Rusko će se gospodarstvo početi oporavljati u 2021. godini dinamikom koja će ovisiti o utjecaju cjepiva u pandemiji covida-19, no za ruske banke najgore možda tek dolazi, procjenjuje Svjetska banka.

Rusko gospodarstvo, uveliko ovisno o kretanju cijena sirovina na svjetskim tržištima, ove je godine pogodio oštar pad cijena nafte, njezina glavnog izvoznog proizvoda, i utjecaj novog koronavirusa, s obzirom da mjere zatvaranja koče poslovnu aktivnost.

Ruski bruto domaći proizvod (BDP) u ovoj će se godini smanjiti za četiri posto, nakon što je dobit velikih i srednjih tvrtki potonula u prvih devet ovogodišnjih mjeseci oko 40 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, objavila je u srijedu Svjetska banka u redovnom izvješću.

U 2021. godini ruski bi BDP trebao porasti za 2,6 posto prema baznom scenariju, navodi se u izvješću, uz napomenu da se ruska vlada može odlučiti protegnuti fiskalnu konsolidaciju i na dulje vremensko razdoblje no što trenutno planiraju, s naglaskom na postupnost mjera.

"Očekuje se da će glavni pokretač rasta u 2021. i 2022. godini biti oporavak potrošnje, poduprt monetarnim popuštanjem i jačanjem povjerenja”, navodi se u izvješću SB-a

"Očekuje se jačanje potrošačkog i poslovnog povjerenja, uz uvjet da cjepivo bude sigurno i učinkovito uvedeno", dodaje se.

Bude li pak broj novozaraženih rastao brže no što se procjenjuje u osnovnom scenariju, te ako se takav nagli rasta zadrži i u drugoj polovini iduće godine, ruski BDP mogao bi porasti po stopi od svega 0,6 posto, ističu u izvješću.

To bi se moglo dogoditi, smatraju u SB-u, bude li organizirano uvođenje odobrenog cjepiva odgođeno za oko tri tromjesečja i bude li ograničeno zbog generalnog protivljenja cijepljenju protiv covida-19.

Rusija, četvrta zemlja u svijetu po ukupnom broju zaraženih od koronavirusa, ovog je mjeseca počela cijepiti građane, a samo u Moskvi planiraju cijepiti do sedam milijuna ljudi.

Ruska središnja banka i vlada dosada su uspijevale ublažiti izravne pritiske na bankarski sektor, ali slabljenje kvalitete imovine u korporativnom i maloprodajnom segmentu pritišće profitabilnost banaka, upozoravaju ujedno u SB-u.

"Stvarni razmjeri problematičnih zajmova u bankovnim bilancama počet će poprimati jasnije obrise najkasnije sredinom 2021. godine, kada će biti ukinute preostale regulatorne mjere odgode plaćanja”, ističu u SB-u.

"Dosadašnje slabe točke, poput visokog udjela loših zajmova, u kombinaciji s neizvjesnošću u pogledu trajanja drugog vala pandemije i povezanih gospodarskih troškova upućuju na zaključak da bankama možda najgore tek slijedi”, upozorila je Svjetska banka.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter