(Hina/EPA)
Zamjenik pomoćnika američkog državno tajnika za cyber i međunarodne komunikacijske i informacijske politike Robert Strayer upozorio je u petak u Zagrebu i hrvatske vlasti i privatni sektor da paze od koga će nabavljati opremu za razvoj 5G mreže i usluga kako bi se pravodobno zaštitili od kibernetičkih napada, nesigurnosti podataka i sl.
Strayer, koji je kratko boravio u Zagrebu gdje je razgovarao s predstavnicima regulatora, na susretu s novinarima je kazao je kako je važno da se pri nabavi bilo kakve opreme za razvoj mobilnih mreža i sigurnost podataka vodi računa o potencijalnim budućim sigurnosnim rizicima.
Kazao je i da SAD stalno poziva sve u svijetu da se pridržavaju jasnih kriterija oko toga jesu li pružatelji hardvera i softvera u državama u kojima nema vladavine prava i zaštite podataka ili nisu. To je, dodaje, potrebno kako se ne dogodilo da primjerice neka vlada traži neke podatke od dobavljača, a oni joj to ne žele dati.
S te strane, Strayer je spomenuo Kinu, koja, po njemu, ne štiti dovoljno podatke niti korisnike njihove opreme, a kako dolazi vrijeme 5G mreža, koje će ponuditi mnoštvo korisnih javnih servisa, to sve postaje važno ne samo za vlade i operatore nego i za sve ljude.
Strayer je ocijenio i da Hrvatska i SAD imaju vrlo bliske poglede na više tema, među kojima su i kibernetička sigurnost, umjetna inteligencija, razvoj internetskih servisa, digitalne tehnologije i dr. te da već i surađuju po tim temama.
Za SAD je kibernetička sigurnost jedna od najvažnijih tema u ovom dobu, poručio je Strayer, dodajući da je stoga i u Hrvatskoj želio čuti što se oko toga radi.
U razvoju 5G-a smatra da veliku priliku imaju kompanije poput Nokie, Samsunga i Ericssona, u čemu svakako ulogu ima i hrvatski Ericsson Nikola Tesla, što su sve proizvođači terminalne i druge opreme za mobilne i fiksne mreže izvan Kine.
Unatoč svim dobrobitima interneta, sadašnjeg i budućeg, Stayer drži da se istodobno povećavaju i raznorazne prijetnje za sigurnost i podataka i samih ljudi što će se dodatno pojačati s 5G-om koji će donijeti još više usluga, još veće brzine, a vjerojatno i veću osjetljivost sustava.
Naglasio je da zbog svega toga SAD želi surađivati s EU i europskim zemljama oko nabave opreme, uključujući i dobavljače i telekome.
Kazao je i da su zabrinuti zbog uporabe tehnologije iz Kine (kompanija poput primjerice Huaweija) u zemljama EU-a, ali i zadovoljni što vide da se na razini EU-a o tome dosta razgovara i da vlade imaju mogućnost kontrolirati nabavu.
Odgovorio je i na pitanje o 5G mreži u SAD-u, napominjući da se ta mreža trenutno razvija u približno sto gradova u SAD-u.