(Hina/EPA)
Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima prema 75 dolara, ohrabrene naznakama snažne potražnje SAD-u, koje su nadjačale bojazni da bi nova varijanta koronavirusa mogla naškoditi potrošnji.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva porasla 65 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 74,53 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 1,1 dolar višoj cijeni, od 71,88 dolara.
Trgovci su se danas fokusirali na izvješće američke vlade koje je pokazalo da su isporuke derivata iz rafinerija, pokazatelj potražnje, porasle u prošlom tjednu na 23,2 milijuna barela dnevno, najvišu razinu otkada su počeli objavljivati podatke.
Dodatno ih je ohrabrio podatak da su zalihe sirove nafte pale za 4,6 milijuna barela, više no što su analitičari očekivali.
"Brojke signaliziraju zdravu gospodarsku pozadinu", tumači Tamas Varga iz londonskog PVM-a.
Raspoloženje je podržala i američka središnja banka optimističnim prognozama za gospodarstvo, ali neki analitičari upozorili su na Fedovu najavu gašenja monetarnih poticaja u koronakrizi.
"Iako je Fedovo priopćenje potaknulo skok cijena nafte i dionica, ukidanje potpora gospodarstvu i kriza koju je izazvao omikron značajni su nepovoljni faktori s kojima se tržište nafte trenutno sučeljava", naglasio je Varga.
Zabrinutost zbog omikrona ograničila je i danas rast cijena nafte.
Britanija i Južna Afrika izvijestile su o rekordnom rastu broja novozaraženih koronavirusom, a mnoge kompanije širom svijeta traže od zaposlenika da rade od kuće, što bi u budućnosti moglo ograničiti potražnju.
To bi pak moglo značiti višak u opskrbi u sljedećoj godini, kao što je u ovotjednom izvješću prognozirala Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) na svojim internetskim stranicama objavila da je barel referentne košarice nafte njezinih članica u srijedu stajao 73,12 dolara, što znači da mu je cijena pala 1,16 dolara u odnosu na prethodni trgovinski dan.