(Hina/EPA)
Aktivnosti u industriji eurozone porasle su u rujnu najsnažnije u dvije godine, poduprte domaćom ali inozemnom potražnjom nakon ublažavanja mjera suzbijanja zaraze koronavirusom, pokazalo je u četvrtak istraživanje londonske tvrtke Markit.
Indeks menaždera nabave (PMI) u industriji eurozone porastao je u rujnu za dva boda u odnosu na kolovoz, na 53,7 bodova, najvišu razinu od kolovoza 2018., izvijestio je Markit, potvrdivši početnu procjenu njegove vrijednosti.
Vrijednosti više od 50 bodova signaliziraju rast aktivnosti a one niže njihov pad.
"Oporavak industrije u eurozoni dodatno je ubrzao u rujnu, stavivši točku na najsnažniji tromjesečni rast proizvodnje od prvih mjeseci 2018.", konstatira glavni poslovni ekonomist Markita Chris Williams.
"Ubrzao je rast knjiga narudžbi i izvoza, nagovješćujući dobrodošlo jačanje potražnje", dodaje Williamson.
Priljev novih narudžbi dosegnuo je najvišu razinu u više od dvije i pol godine, iako je uglavnom bio koncentriran u Njemačkoj, ističu u Markitu.
Aktivnosti u njemačkoj porasle su najsnažnije u nešto više od dvije godine a tempo je pratila i talijanska industrija. U Francuskoj rast je bio skroman, pokazuju rezultati Markitova istraživanja.
“Oporavak bi ipak bio daleko skromniji da nije Njemačke gdje je proizvodnja porasla posebno snažno. Njezin rast činio je otprilike polovinu rujanskog rasta u regiji", ističe Williamson.
Pojačani priljev novih poslova i gomilanje nerealiziranih narudžbi nisu spriječili nove otkaze, "budući da su industrijske tvrtke nastojale poboljšati produktivnost i kontrolirati troškove, s obzirom na neizvjesne kratkoročne izglede", bilježe u londonskoj tvrtki.
Istraživanje je ipak pokazalo da poslovni čelnici znatno optimističnije procjenjuju poslovne izglede u predstojećem razdoblju. Njihova su očekivanja na najvišoj razini od travnja 2018., utvrdili su u Markitu.
"Ohrabruje podatak da je optimizam ojačao ne samo u Njemačkoj, već i u Francuskoj, Italiji, Španjolskoj i Austriji, naznačivši da bi oporavak u idućim mjesecima mogao zahvatiti više sektora", ističe Williamson.
Ne bude li tako, njegova bi održivost mogla biti dovedena u pitanje, dodaje, izdvajajući i zabrinutost poslovnih čelnika zbog rasta stopa zaraze Covidom 19.