(Hina/EPA)
Više od stotinu izlagača sa 180 izložaka sudjeluje na trodnevnoj 18. međunarodnoj izložbi inovacija - Arca, koja se od četvrtka do subote, 17. listopada održava u Zagrebu, a posebnu pozornost privlače izumi koji bi trebali olakšati život tijekom pandemije koronavirusa.
Osim iz Hrvatske, na izložbi inovacija sudjeluju i izlagači iz desetak zemalja, od kojih većina online.
Predsjednik Udruge inovatora Hrvatske Ivan Bračić rekao je da je zagrebačka izložba inovacija ove godine u Europi prva takva izložba uživo budući da živimo pod pritiskom koronavirusa.
Dio izložbe, dodao je, odnosi se na inovacije i covid radi poticanja inovativnog rada na proizvodima koji će olakšati život tijekom pandemije.
Tako za pomoć tijekom pandemije već ima izuma ili se radi na njima, počevši od kućica i prostora za uzimanje briseva, do uređaja za poboljšavanje zraka u prostoru u kojem se boravi i kozmetičkih proizvoda. "Naši su proizvodi svjetski konkurentni, komercijalizirani, odnosno oni su odavno na tržištu", istaknuo je Bračić.
Inovatori su, rekao je, i dalje motivirani unatoč teškoj situaciji, no kontakti i dotok financijskih sredstava, pogotovo malim inovatorima, tijekom pandemije su im otežani i usporeni.
Bračić je podsjetio da je od ove godine i zagrebačko Sveučilište s 12 fakulteta član Udruge inovatora Hrvatske.
"Mislim da je prepoznatljivo da je biokemijsko, farmaceutsko i medicinsko područje u fokusu interesa inovatora i istraživačkih timova. Nikada nije bilo više kapitala, nikada se nije više ulagalo u istraživanje, a sve je vezano uz koronavirus i uz veliko iščekivanje nas građana za otkrivanje cjepiva", rekao je Bračić.
Istaknuo je da se u Hrvatskoj treba više ulagati u istraživanje i razvoj te u povezivanje realnog sektora i akademske zajednice.
Naime, među 38 zemalja koje prijavljuju svoje patente u Europi Hrvatska je po stupnju ulaganja na 33. mjestu. Koliko su inovacije važne, potkrijepio je primjerom da prosječna vrijednost uvezene robe u Hrvatsku po toni iznosi 1.250 eura, a izvezene samo 850 eura.
"Taj raskorak govori koliko malo imamo dodane vrijednosti, koliko malo imamo ugrađenog znanja u naše proizvode", ocijenio je Bračić.
Pozvao je državu da "više pažnje pokloni inovatorima", osobito malim, podsjećajući kako se ove godine u vrijeme pandemije mali inovatori, mali i srednji poduzetnici za svoje inovacije nisu mogli koristiti novcem iz Europske unije.
Tajana Kesić Šapić iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) poručila je da su inovacije glavni pokretač gospodarskog rasta i da one, među ostalim, donose novu vrijednost i zapošljavanje. Također je istaknula da je inovacijski sustav Hrvatske još "ispod stvarnih potencijala".