(Hina/EPA)
Bez inovacija nema razvoja gospodarstva, središnja je poruka s otvaranja jubilarne 20. međunarodne izložbe inovacija ARCA 2022., koja se održava do 15. listopada u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK).
Na izložbi se predstavlja više od 200 inovacija i novih tehnologija iz gotovo svih područja ljudskog rada - od industrije do svakodnevice - koje su rezultat rada inovatora pojedinaca, istraživačkih timova iz privatnog i javnog sektora, akademske zajednice i znanstvenih ustanova te inovativnih tvrtki i start-up tvrtki iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Katara, Njemačke, Turske, Kine, Irana, Poljske, Srbije i Slovenije.
Pritom, velik dio izloženih inovacija je rad mladih naraštaja, učenika osnovnih i srednjih škola te studenata koji dolaze iz gotovo cijele Hrvatske, istaknuto je na otvaranju izložbe u organizaciji Hrvatske zajednice inovatora.
Predsjednik Hrvatske zajednice inovatora Miljenko Šimpraga je izjavio da se ove godine obilježava 65 godina aktivnog inovatorstva u Hrvatskoj. Pritom, Šimpraga je poručio da razvoja gospodarstva bez inovacija nema. "Inovativnost i kreativnost su ključne riječi razvoja gospodarstva i to potvrđuju sve razvijene zemlje svijeta, jer njihova gospodarstva su u fazi inovativnog", istaknuo je, napomenuvši i da hrvatsko gospodarstvo još nije u toj fazi, a Hrvatska kao inovativna zemlja je "negdje pri dnu EU-a".
Najveća je perspektiva za razvoj hrvatskog gospodarstva, smatra Šimpraga, u poljoprivredi, u koju u većoj mjeri treba uvesti inovacije, digitalizaciju i nove tehnologije.
Važnost realizacije NPOO-a
Prorektor zagrebačkog Sveučilišta za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom Tomislav Josip Mlinarić apostrofirao je važnost provedbe i realizacije Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).
"Bez inovacija i transfera tog znanja u hrvatsko gospodarstvo, teško da ćemo moći ova značajna sredstva iskoristiti na adekvatan način", ocijenio je Mlinarić, koji je u tom kontekstu naglasio i nezamjenjivu ulogu sveučilišne zajednice u Hrvatskoj.
"Svjesni smo odgovornosti i trenutka u kojem preuzimamo odgovornu zadaću definiranja i osmišljavanja budućnosti ove naše zemlje", poručio je Mlinarić.
Načelnica sektora za inovacije Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Dijana Krčmar izjavila je da je put od ideje do inovacije na tržištu često dug, a između ostalih zato su tu i Vlada te resorno ministarstvo, koji putem različitih aktivnosti i mjera kontinuirano rade na razvoju svijesti o važnosti inovacija, potiču istraživanje i razvoj, zaštitu intelektualnog vlasništva, transfer znanja i tehnologija, komercijalizaciju i razvoj, i sve druge aktivnosti za stvaranje poticajnog okruženja za inovacije.
Ona je također istaknula NPOO, putem kojeg je Ministarstvo predvidjelo provedbu znatnog broja mjera, koje će doprinijeti jačanju inovacijskog sustava u Hrvatskoj.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek je rekao da inovacije trebaju biti generator rasta hrvatskog gospodarstva, pa tako i u segmentu poljoprivrede i hrane.
Između ostalog, Tušek je istaknuo da je u okviru strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023.-2027., koji je u završnoj fazi izrade, predviđena uspostava sustava koji bi povezivao akademsku zajednicu, inovatore, poljoprivrednike i one koji prenose to znanje u praksu.
"Sagledavati moguće negativne posljedice upotrebe novih tehnologija"
Zoran Barišić, direktor Međunarodne federacije nacionalnih saveza inovatora (IFIA), a ujedno i zamjenik predsjednika Hrvatske zajednice inovatora, pročitao je poslanicu predsjednika IFIA-e Alireze Rastegara, u kojoj je iranski inovator između ostalog poručio da treba jasnije sagledavati moguće negativne posljedice upotrebe novih tehnologija te uvoditi efikasnije sigurnosne protokole u prevenciji zloupotreba.
Izaslanica zagrebačkog gradonačelnika i voditeljica odjela za tehničku kulturu u gradskom uredu za obrazovanje, sport i mlade Madeleine Wolf je istaknula da zagrebački inovatori već desetljećima za izume i patente osvajaju brojna odličja i priznanja diljem svijeta te učvršćuju poziciju svoga grada kao mjesta u kojem se inovativnosti, kreativnosti i novim tehnologijama poklanja iznimno velika pažnja.
Glavna ravnateljica NSK Ivanka Stričević je rekla da je ta institucija inspirativno izvorište stjecanja znanja, mjesto istraživanja te sudjelovanja u kulturnom i znanstvenom životu.