(Hina/EPA)
Gradnja i opremanje osječkog Regionalnog distribucijskog centra za voće i povrće (RDC), vrijednog 107 milijuna kuna, u završnoj su fazi i sve bi trebalo biti završeno za dva mjeseca, istaknuto je u srijedu tijekom obilaska radova.
Gradilište su obišli županijski i osječki gradski čelnici, zajedno s predstavnicima proizvođača i proizvođačkih organizacija voća i povrća s područja Osječko-baranjske županije i budućim korisnicima objekta.
Građevinski radovi na objektu su gotovi i u fazi smo montaže sofisticirane opreme i tehnike, rekao je Joško Franković, predstavnik izvođača radova iz tvrtke Projektgradnja plus.
Kako je istaknuo, sve bi trebalo biti gotovo u roku dva-tri mjeseca, nakon čega slijedi probni rad.
Osječko-baranjski župan Ivan Anušić ustvrdio je da je ovakav objekat trebao biti izgrađen već znatno ranije te je pozvao domaće proizvođače voća i povrća da svoje proizvode skladište u RDC-u i da se priključe proizvođačkoj organizaciji koja već postoji.
Mi nismo trgovačko društvo koje će na ovome zarađivati, sustav mora biti financijski održiv, a sve ostalo, u smislu profita ostaje na proizvođačima, poručio je Anušić, obećavši ravnopravno i korektno partnerstvo.
Anušić je istaknuo je RDC, kao strateški projekt županije, neće biti samo skladište već i mjesto gdje će se roba prerađivati u sušeno voće, energetske pločice i sokove.
Grad Osijek je partner na projektu a gradonačelnik Ivan Radić smatra da će RDC ojačati konkurentnost na tržištu poljoprivrednih proizvođača s ovoga područja.
Podsjetio je da je gradska uprava za poduzetnike izdvojila 4,5 milijuna kuna bespovratnih sredstava, za što je već u prvom tjednu pristiglo 188 prijava.
Predstavnik proizvođača Hrvoje Sudar pozvao je proizvođače da se ujedine i u što većem broju odazovu pozivu Uprave RDC-a, poručivši da proizvođači trebaju razmišljati kako svoje proizvode što kvalitetnije plasirati na tržište.
Regionalni distribucijski centar za voće i povrće smješten je u Eko-industrijskoj zoni Nemetin, imat će više od osam tisuća kvadratnih metara površine, dio sa sortirnicom i pakirnicom, dio za hlađenje te svoju upravnu zgradu.
Ukupni je rashladni kapacitet hladnjače 2910 tona, od čega 690 za ekološku poljoprivredu, a 2220 tona za konvencionalnu. Ukupno će imati 23 komore, od čega je za ekološke proizvode osigurano sedam komora, a 16 za konvencionalnu proizvodnju.