LONDON

Najavljeni poticaji i ograničenja opskrbe podigli cijene nafte prema 53 dolara

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 53 dolara, poduprte očekivanjima da će središnje banke poticajima ublažiti posljedice epidemije koronavirusa u gospodarstvu a vodeći proizvođači dodatno ograničiti opskrbu.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 79 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 52,69 dolara. U ponedjeljak je zaključila trgovanje u plusu 2,23 dolara. Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po 85 centa višoj cijeni, od 47,60 dolara. Jučer je zaključio trgovanje u plusu 1,99 dolara.

Tržišta su jučer ohrabrili signali središnjih banaka da će poticajnim mjerama ublažiti posljedice epidemije koronavirusa u gospodarstvu. Danas je američki Fed neočekivano snizio ključne kamatne stope za pola postotnog boda, na jedan do 1,25 posto.

Prethodno su ministri financija G7 poručili da su spremni poduzeti sve potrebne mjere, uključujući i one fiskalne, kako bi ublažili posljedice epidemije i poduprli gospodarstvo.

Dodatni poticaj cijenama pruža i spremnost vodećih proizvođača na čelu s Organizacijom zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i Rusijom da dodatno ograniče opskrbu s obzirom na negativan utjecaj epidemije na gospodarstvo i potražnju za naftom.

"Cijene nafte ponovo su porasle, nakon snažnog pada u prošlom tjednu, prateći uzlazni trend na financijskim tržištima, a dodatni poticaj pružile su i ohrabrujuće najave poticaja za gospodarstvo i očekivanja da će proizvođači smanjiti opskrbu", tumači Ole hansen iz Saxo Banka.

"Epidemija koronavirusa naštetit će potražnji kroz dulje razdoblje no što se u početku strahovalo ali drastični poremećaji u prometu čine se ipak malo vjerojatnima", dodaje Hansen.

Zbog zabrinutosti za naftnu potražnju u uvjetima širenja koronavirusa, nekoliko ključnih članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) razmatra smanjenje opskrbe za dodatni milijun barela dnevno. Tehnički odbor OPEC-a preporučio je da se smanji za 600 000 barela dnevno.

Tako je potpredsjednik ruskog Lukoila Leonid Fedun izjavio da bi OPEC-ov prijedlog o smanjenju proizvodnje za milijun barela dnevno bio dovoljan da uravnoteži tržište i podigne cijenu barela nafte na 60 dolara. Njegova izjava upućuje na zaključak da je Rusija možda spremna prihvatiti OPEC-ove prijedloge.

Trenutno OPEC+ smanjuje opskrbu za 1,7 milijuna barela dnevno, prema sporazumu koji istječe na kraju mjeseca.

Očekuje se da će proizvođači najaviti dodatno ograničenje opskrbe na redovnom sastanku koji će biti održan krajem tjedna u Beču.

Odvojeno je OPEC jutros na svojim internetskim stranicama objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica jučer iznosila 51,65 dolara, što znači da je bila 1,40 dolara viša nego na kraju prošlog tjedna.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter