Ilustracija
Tri su skupine mjera koje će dobiti poduzetnici najviše pogođeni novim mjerama, a to su oni koji su potpuno ili djelomično zatvoreni i zabranjen im je rad.
Prva skupina su naknade od 4.000 kuna plus doprinosi, kao što je bilo u prvom valu i s istim kriterijima, druga su Covid krediti za likvidnost s ubrzanjem procedure i prioritetom za zabranjene djelatnosti (za koje je osigurano 1,3 milijarde kuna), a treća kompenzacija fiksnih troškova kao što su najam, zakup, komunalije, HRT pristojba, spomenička renta, ZAMP...
"Za tu mjeru gledat će se pad prihoda u prosincu u odnosu na prosinac prošle godine. Ideja je bila da se kvalificiraju firme s padom većim od 70 posto. Njihov prijedlog je da se to smanji i to smo usvojili, s time da moramo napraviti tablice jet će nakon 60 posto doći do stupnjevanja", rekao je ministar financija Zdravko Marić, s kojim su predstavnici poduzetnika, prije svega ugostitelja, danas pregovarali.
Poduzetnici su imali dva prijedloga, prvi je smanjenje PDV-a na 5 posto tri godine pa potom na 13 posto trajno, ili nadoknada 50 posto prošlogodišnjeg prometa svima. Ali, ti prijedlozi nisu prošli.
Marić je istaknuo da će "mjera 4.000" koštati 470 milijuna kuna (odnosi se na 80 do 85 tisuća zaposlenih), za kredite je predviđeno 1,3 milijarde, a za fiksne troškove u ovom trenutku je, istaknuo je, teško predvidjeti iznos.
"Nemamo vremenski okvir koliko će trajati mjere. Bilo bi lakše da znamo", rekao je Marić.
Vedran Jakominić, jedan od predstavnika ugostitelja, rekao je da je "više potresen ovim sastankom, nego zadovoljan".
"Ove mjere su minimum da se ugasi medijski požar, ali rezultat su PR akcije, a ne ekonomske potrebe. Mogu reći da se bojim. Slušali smo o solidarnosti, ali to su ljudi sa sigurnom plaćom na brodu koji viču solidarnost nama koji se utapamo", rekao je Jakominić.