(Hina/EPA)
Južnoafrički regulator podržao je dugoročni plan vlade o izgradnji novih nuklearnih reaktora, koji bi trebali smanjiti udio ugljena u proizvodnji struje.
Južnoafrička Republika (JAR) ima najsnažnije gospodarstvo na Crnom kontinentu i jedina je afrička zemlja s nuklearnom elektranom, kapaciteta 1900 megavata (MW). Nalazi se u blizini Cape Towna i izgrađena je u vrijeme aparthejda.
Zemlja proizvodi više od 80 posto struje u termoelektranama na ugljen, što je čini najvećim zagađivačem stakleničkim plinovima na kontinentu. Prošle je godine u termoelektranama na ugljen proizvela 37 tisuća megavata struje, a iz obnovljivih izvora tek nešto više od 4.000.
Vlada godinama raspravlja o izgradnji novih nuklearnih reaktora, no analitičari sumnjaju da će se upustiti u takve projekte s obzirom na visoke troškove.
Vlada je 2018. napustila ogroman projekt povećanja nuklearne snage za 9,600 MW koji je zagovarao bivši predsjednik Jacob Zuma, opterećen optužbama za korupciju. Godinu dana kasnije projekt oživio u manjim razmjerima.
Ministar energetike Gwede Mantashe u prošlogodišnjem je kolovozu pisao regulatoru Nersa, iznoseći namjeru vlade da osigura 2.500 MW novih nuklearnih kapaciteta koji bi trebali biti priključeni na mrežu nakon 2030.
U četvrtak Nersa je podržala taj plan.
"Rekao bih da su šanse za izgradnju nove elektrane prilično male zbog troškova, dugotrajne gradnje i neminovnih pravnih prepreka", rekao je lokalni energetski stručnjak Chris Yelland.
Grupe civilnog društva blokirale su na sudovima nuklearni projekt iz Zumina mandata, a protive se i najnovijem planu, smatrajući ga skupom opcijom u trenutku kada su javne financije jako opterećene krizom koju je izazvala pandemija koronavirusa.