PAZIN

Hadžić: Likvidacija Uljanik Brodogradilišta je očekivani domino efekt

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Član Vjerovničkog vijeća Uljanik Brodogradilišta Samir Hadžić u srijedu je kazao kako su današnje odluke o prestanku rada i likvidaciji te najveće tvrtke bivše Uljanik Grupe očekivani domino efekt, nakon odluka koje su donesene o Uljaniku d.d.

Skupština vjerovnika Uljanik Brodogradilišta u srijedu je prihvatila prijedlog stečajnog upravitelja Lorisa Raka i donijela odluku o prestanku rada, odnosno likvidaciji Uljanik Brodogradilišta.

Nakon što je donesena odluka o likvidaciji krovne tvrtke kompanije Uljanika d.d. koja je nositelj koncesije na pomorskom dobru za djelatnost brodogradnje, onemogućena je izrada stečajnog plana, te je likvidacija Brodogradilišta ostala jedina moguća opcija, obrazložio je stečajni upravitelj.

Vjerovnici su ovlastili Raka za raskid ugovora o potkoncesiji s Uljanikom d.d. dok je odluka o prodaji imovine odgođena na maksimalno 60 dana kako bi se pružila zadnja prilika za pokretanje procesa oživljavanja brodograđevne djelatnosti kroz tvrtku Uljanik Brodogradnja 1856.

"Mi smo te odluke očekivali i prihvatili, no ono što nedostaje i zbog čega se nismo složili oko duljine roka za donošenje odluke o prodaji imovine. Republika Hrvatska je tražila 60 dana, mi smo predložili 30, jer probili su sve moguće rokove. Čekamo to već jako dugo i ta odluka se mora donijeti kakva god ona bila. Vrijeme je da jednostavno, ili nam daju taj nastavak koji su obećali ili nam prekinu agoniju", kazao je Hadžić.

Dodao je kako je Uljanik Brodogradilište najveći poslodavac na prostoru škvera i u stečajnom postupku koji se provodi u brojnim Uljanikovim društvima. Prema njegovim riječima trenutno zapošljava stotinjak radnika na opremanju gradnje 500, no i njihova je sudbina, nakon što taj posao bude dovršen, krajnje neizvjesna.

"Taj posao završavamo s 31. ožujkom i ako do tada ne bude donesena nekakva odluka i ne dobijemo nekakvu budućnost, taj će dan vjerojatno značiti stotinjak i više otkaza za Uljanikovce koji su to već jednom prošli i definitivni kraj nadi da postoji šansa za novi početak" poručio je Hadžić.

Cerovac: Zanemarena industrija

Da su odluke koje su u srijedu donesene očekivane smatra i predsjednik Jadranskog sindikata Boris Cerovac koji je razočaran što i dalje nema odgovora na pitanja koja njega i brojne bivše radnike zanimaju, a to su kako pokrenuti proizvodnju u Uljaniku i kako da radnici naplate svoja potraživanja.

"To su dvije stvari koje sam želio da se riješe, no na žalost ni kroz stečaj Uljaniko a d.d., niti kroz stečaj Brodogradilišta to se nije dogodilo. Smatram da se proizvodnja mogla nastaviti kroz Uljanik d.d. bez likvidacije i kroz sinergiju dva društva, u što su me uvjerili stručnjaci za stečajne postupke s kojima sam razgovarao. Umjesto toga dogodile su se likvidacije kojima su i radnici i vjerovnici izgubili prava, što je veliki problem", ustvrdio je Cerovac.

Dodao je kako je puno šansi propušteno i podsjetio da je sindikat puno puta upozoravao da država ne može dopustiti da ostane oslonjena samo na turizam i trgovinu već treba brinuti da zadrži industrijsku proizvodnju i razvije realni sektor.

"Danas imamo situaciju s koronavirusom koja može uništiti i turizam i trgovinu i čitavu državu oslonjenu na tu krivu strategiju baciti na koljena. No, očito smo pričali u vjetar", zaključio je Cerovac.


Podijeli: Facebook Twiter