(Hina/EPA)
Europska središnja banka (ECB) u četvrtak je objavila da je podigla vrijednost programa kupnje obveznica na 1.850 milijardi eura i produljila njegovo trajanje do kraja ožujka 2022. godine, dok je kamatne stope ostavila nepromijenjenima.
Vrijednost izvanrednog programa kupnje vrijednosnih papira u pandemiji (PEPP) povećana je za 500 milijardi eura, na 1.850 milijardi eura, objavio je ECB.
Razdoblje primjene toga programa, koji je trebao isteći u lipnju iduće godine, produljuje se barem do kraja ožujka 2022.
Upravno vijeće ECB-a u svakom slučaju će provoditi neto kupnje u sklopu programa PEPP dok ne zaključi da je kriza prouzročena koronavirusom prošla, kaže se u ECB-ovom priopćenju.
Upravno vijeće ECB-a na današnjoj je sjednici također odlučilo ostaviti sve tri ključne kamatne stope nepromijenjenima.
"Kamatna stopa na glavne operacije refinanciranja te kamatne stope na stalno raspoloživu mogućnost granične posudbe od središnje banke i na stalno raspoloživu mogućnost deponiranja kod središnje banke ostat će nepromijenjene na razini od nula posto, 0,25 posto, odnosno minus 0,5 posto", navodi se u priopćenju.
Odlučeno je i da se produlje za 12 mjeseci, odnosno do lipnja 2022. godine, programi ciljanih operacija dugoročnijeg refinanciranja treće serije (TLTRO III), čime je produljeno razdoblje u kojem će se primjenjivati značajno povoljniji uvjeti.
Procjena pada BDP-a eurozone za 2020. ublažena na 7,3 posto, za iduću godinu prognoza rasta od 3,9 posto
ECB je objavio i najnovije makrogospodarske projekcije u sklopu kojih je objavio procjene inflacije i bruto domaćeg proizvoda (BDP) u eurozoni za ovu i iduće tri godine.
ECB je ublažio procjenu pada realnog BDP-a eurozone u ovoj godini na 7,3 posto, u usporedbi s procijenjenim padom od osam posto u rujnu. Za 2021. sada predviđa rast od 3,9 posto, za 2022. rast od 4,2 posto a u 2023. rast od 2,1 posto.
Za ovu godinu predviđena je godišnja stopa inflacije u visini 0,2 posto, za iduću godinu procjenjuje se u visini jedan posto, a u 2022. i 2023. godini u visini 1,1 odnosno 1,4 posto.
U usporedbi s makrogospodarskim projekcijama iz rujna, revidirane su naniže procjene inflacije za 2020. i 2022., napominju u ECB-u.
U odnosu na rujan procjena za 2021. je snižena za 1,1 postotni bod, dok je za 2022. podignuta za puni postotni bod.