ZAGREB

Dolar oslabio nakon tri tjedna rasta, euro ojačao

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Na svjetskim valutnim tržištima dolar je prema košarici valuta prošloga tjedna oslabio, nakon tri tjedna rasta, a trgovalo se vrlo oprezno zbog strahovanja ulagača od širenja koronavirusa i posljedica toga po gospodarstva.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošloga tjedna 0,5 posto, na 97,21 bod.

Pritom je tečaj eura prema dolaru porastao 0,6 posto, na 1,1095 dolara.

U odnosu na japansku valutu, cijena dolara pala je, pak, 0,8 posto, na 108,40 jena.

Slabost američke valute prema japanskoj, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, posljedica je strahovanja ulagača od gospodarskih posljedica zbog širenja koronavirusa u i izvan Kine.

Zbog širenja tog virusa, bolesti nalik upali pluća od koje je dosad u Kini umrlo više od 300 ljudi, dok ih je zaraženo više od 14.000, prošloga je tjedna splasnula sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama, pa su oštro pale cijene dionica na svjetskim burzama.

Slučajevi tog virusa zabilježeni su u svim kineskim provincijama i u dvadesetak zemalja svijeta. Kina poduzima niz mjera za sprječavanje širenja zaraze, od karantene u nekoliko gradova do zabrane javnog okupljanja, no ulagači su zabrinuti dok se procjenjuje koliki bi mogao biti negativni utjecaj na gospodarstvo.

Zrakoplovne kompanije otkazuju letove za i izvan Kine, a mnoge su kompanije privremeno obustavile poslovanje u Kini.

Analitičari smatraju da će širenje koronavirusa, poput svojedobno SARS-a, najviše pogoditi turizam i povjerenje potrošača, pa se očekuje i pad potrošnje i prihoda mnogih kompanija u Kini.

Analitičari JPMorgana smanjili su zbog toga procjene rasta kineskog gospodarstva u prvom ovogodišnjem s prethodnih 6,3 na 4,9 posto, dok bi u cijeloj ovoj godini rast mogao iznositi 5,6 posto. Zbog toga su smanjili i procjenu rasta globalnog gospodarstva u prvom tromjesečju za 0,3 postotna boda.

U fokusu ulagača bila je prošloga tjedna i sjednica čelnika američke središnje banke.

Fed je, kao što se i očekivalo, ostavio kamatne stope nepromijenjene i poručio da su nesigurnosti u vezi gospodarskih izgleda i dalje prisutne.

„Vjerujemo da je sadašnja monetarna politika odgovarajuća da podrži daljnji održiv rast gospodarstva, snažno tržište rada i povratak inflacije prema ciljanih 2 posto”, kazao je na konferenciji za medije predsjednik Feda Jerome Powell.

Prošloga je tjedna objavljen i podatak da je lani američko gospodarstvo zabilježilo najsporiji rast u posljednje tri godine.

U četvrtom prošlogodišnjem kvartalu bruto domaći proizvod (BDP) porastao je na godišnjoj razini za 2,1 posto, kao i u prethodna tri mjeseca.

U cijeloj prošloj godini BDP je, pak, porastao 2,3 posto, znatno sporije nego godinu dana prije, kada je rast iznosio 2,9 posto, i znatno sporije od 3 posto, koliko je najavljivao predsjednik SAD-a Donald Trump na početku mandata.

Usporavanje rasta američkog gospodarstva jedan je od uzroka prošlotjednog slabljenja dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter