(Hina/EPA)
Unatoč aktualnoj invaziji Rusije na Ukrajinu, najnoviji podaci DZS-a o rastu hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 10,4 posto u 2021. godini moraju donijeti dašak optimizma, komentiraju u petak iz Hrvatske gospodarske komore (HGK), dok iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) poručuju da podaci ukazuju da su se uspostavili temelji za održiv gospodarski rast.
DZS je u petak objavio prvu procjenu prema kojoj je bruto domaći proizvod (BDP) u četvrtom kvartalu 2021. porastao 9,7 posto u odnosu na isto razdoblje 2020. godine. Premda sporije nego u prethodna dva tromjesečja, to je treći kvartal zaredom kako gospodarstvo snažno raste, što pokazuje da se i dalje brzo oporavlja od koronakrize.
Zbog te krize u 2020. godini BDP je pao oko 8 posto, dok je u cijeloj prošloj godini porastao 10,4 posto, najviše od kada DZS prati te podatke.
"Hrvatsko gospodarstvo je lani raslo 10,4 posto, čime je vratilo izgubljeni pad u kriznoj 2020. godini te premašilo realnu razinu iz 2019. godine za 1,5 posto", kažu u HGK, istaknuvši da podaci o kretanju BDP-a u prošloj godini, unatoč aktualnoj situaciji zbog Ruske invazije na Ukrajinu, moraju donijeti dašak optimizma.
Navode i da se s obzirom na nedavno objavljene zimske procjene Europske komisije, koje su vrlo blizu ostvarenjima, Hrvatska smjestila među 15 članica EU čiji je BDP dostigao realnu razinu iz 2019. godine, dok se čak 12 članica se i dalje nalazilo ispod te razine. Među tim članicama su i najveća gospodarstva EU poput Njemačke i Italije te razvijenije "tranzicijske" članice poput Češke i Slovačke, istaknuli su iz HGK.
"S obzirom da Hrvatskoj predstoji razdoblje očekivanog dinamiziranja obnove, nova financijska perspektiva za korištenje EU fondova 2021.-2027., kao i pet godina provedbe Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, moramo se nadati da će se globalna politička i ekonomska situacija ubrzo smiriti te da će se ispuniti predviđena očekivanja o nastavku pozitivnih trendova u hrvatskom gospodarstvu", ističe se u komentaru HGK.
HUP: Gospodarstvo otpornije nego što se mislilo
Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) ocijenili su da najnoviji podatak o rekordnom rastu hrvatskog gospodarstva u 2021. ukazuje da je ono ipak otpornije nego što se mislilo te da su se uspostavili određeni temelji za njegov održiv rast.
Rekordno visoku stopu rasta BDP-a u 2021., kako navode iz HUP-a, prije svega možemo zahvaliti turističkoj sezoni koja je u konačnici, iako još uvijek nije uspjela dostići predpandemijske brojke, bila iznad svih očekivanja.
Rastu je uvelike pridonio i oporavak osobne potrošnje, ali i nastavak rasta robnog izvoza. Naravno, uz rast osobne potrošnje rastao je i robni uvoz, ali je doprinos neto izvoza u 2021. ipak bio pozitivan. Investicije su također rasle, iako možda nešto manje od očekivanja, pa je i njihov doprinos rastu ograničenog dosega, kažu iz HUP-a.
Napominju i kako gledano sektorski, stopi rasta je najviše pridonio uslužni sektor.
Eskalacija sukoba između Rusije i Ukrajine dodatno će utjecati na rast cijena
HUP u komentaru ističe i kako je ova godina, nažalost, započela s izraženim inflatornim pritiscima. Tako je u siječnju, nakon 2,6 posto na razini cijele 2021., stopa inflacije, mjerena indeksom potrošačkih cijena, dosegnula 5,7 posto.
Osim toga, prema objavi DZS-a, u siječnju su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda za industriju ukupno više za 17,1 posto u odnosu na siječanj lani. Isključi li se energija, tada su proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u siječnju rasle 6,4 posto na godišnjoj razini.
"Eskalacija sukoba između Rusije i Ukrajine sigurno će dodatno utjecati na rast cijena, barem u kratkom roku, pa je neizvjesno u hoće li nedavno doneseni Vladin paket mjera za ublažavanje rasta cijena na građanstvo i poslovni sektor biti dovoljan", kažu u HUP-u.
Ističu i kako "stopu ekonomskog rasta iz 2021. vrlo vjerojatno nećemo ponoviti, ali i u 2022. bi se hrvatsko gospodarstvo trebalo zadržati na putanji relativno visokih stopa rasta čime se polagano ostvaruje i konvergencija ka razvijenijim članicama EU".
Unatoč rastu cijena, očekuje se nastavak rasta osobne potrošnje, ali i izvoza, kako roba tako i usluga, kažu u HUP-u napominjući da bi "u ovoj godini bismo trebali svjedočiti i značajnijem investicijskom zamahu, potaknutom prije svega obnovom potresom pogođenih područja, još uvijek povoljnih uvjeta financiranja i provedbe NPOO-a".
To, kako objašnjavaju, vrijedi pod uvjetom da se pandemija covid-19, ne samo u Hrvatskoj nego i u okruženju, zadrži pod kontrolom, da se cijene u nastavku godine stabiliziraju, da se projekti obnove nakon potresa napokon počnu provoditi, kao i da se sukob između Rusije i Ukrajine stabilizira u relativno kratkom roku.
"Uz donošenje paketa mjera za ublažavanje rasta cijena na građanstvo i poslovni sektor, očekujemo i da će Vlada ovo razdoblje ekonomskog rasta, uz potporu EU fondova, iskoristiti kao priliku za fiskalnu konsolidaciju, odnosno stvarnu reformu rashodne strane proračuna koja će onda omogućiti daljnja porezna i neporezna rasterećenja što može otvoriti prostor za i dodatni gospodarski rast", poručili su iz HUP-a.