tržište rada

Državni tajnik: "Domaći radnici sad su praktički besplatni". Zašto onda uvozimo strance?

| Autor: Glas Istre
(Snimio Davor Kovačević)

(Snimio Davor Kovačević)


Hrvatska je u proteklih desetak godina izgubila više od 400 tisuća ljudi zbog negativnog demografskog trenda i iseljavanja. Koliko zbog toga pati tržište rada? 

Jesu li strani radnici kvalitetno i dugoročno rješenje za problem nedostatka radne snage? Kako se provodi novi Zakon o strancima?

Ivan Vidiš, državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, u emisiji "Otvoreno" istaknuo je kako u Hrvatskoj vlada snažna potražnja za radnom snagom, uz rekordan broj zaposlenih i istovremeno rekordno mali broj osoba evidentiranih kao nezaposleni.

- Po novim statističkim podacima nudimo i prosječne neto plaće koje su iznad 1400 eura. Zanimljivi smo mnogima za dolazak u Hrvatsku, ali i izbjegavanje propisa, što hrvatskih, što i drugih država članica. Postali smo iznimno zanimljivi za uvoz stranih radnika i mnogi putem našeg sustava žele zadovoljiti određene svoje potrebe, koje nekada i nisu baš, rekao bih, legalne, rekao je Vidiš.

- Mi smo paralelno sa situacijom stranih radnika maksimalno povećali potpore za zapošljavanje domaćih radnika, tako da su domaći radnici sad praktički besplatni, kazao je.

Ante Perica, Centar za internacionalizaciju poslovanja HGK, pojašnjava odakle potreba za stranim radnicima.

- Imali smo krizu 2008. godine, dugo smo čekali da izađemo iz nje. Ušli smo u EU, granice su se otvorile, dosta naših radnika je išlo potražiti sreću u neke zemlje zapadne Europe.

U tom trenutku nama je krenulo gospodarstvo. Tu nam je nastala "rupa" vezana za radnu snagu, a kako bismo to pokrili, tvrtke su se okrenule stranoj radnoj snazi. Tvrtkama je uistinu prvi izbor domaći radnik. To je bez sumnje, ali dok nam se naša radna snaga ne vrati iz Europe, moramo nekako to zakrpati sa stranim radnicima, kazao je.

Stjepan Jagodin, HUP - Koordinacija za agencijski rad i posredovanje pri zapošljavanju, ističe kako Nepal s brojem stranih radnika prednjači iz razloga što je procedura za Nepal jednostavnija i povoljnija za poslodavca. Ističe i da će novi Zakon o strancima olakšati poslovanje, ali trenutno im ga ga otežava. 

- Ono što je problematika trenutnog Zakona o strancima je termin njegovog donošenja, odnosno primjene od 15. ožujka, to se dogodilo neposredno pred sezonu i sasvim je razumljivo da ne možemo svi na jednak način biti educirani, ističe.

Zoran Ničeno, pomoćnik glavnog ravnatelja Policije i načelnik Uprave za granicu, je rekao kako se radi na novom pravilniku o boravku državljana trećih zemalja.

- Mi u stvari pomažemo ne samo agencijama, nego svim poslodavcima koji rade ispravno, koji prijavljuju svoje radnike, plaćaju porez, doprinose gospodarstvu Hrvatske, da ti poslodavci bez ikakvih problema i na vrijeme dobiju dozvole za boravak i rad, ističe.

U Hrvatskoj je registrirano oko 800 agencija za posredovanje pri zapošljavanju stranih radnika. 

- Vi, da bi osnovali agenciju, trebate osnovati tvrtku po točnim odredbama na NKD-u i poslije toga je upisati u jedan od registara prije ministarstva. No, tih 800 agencija što se nalaze u tim popisima, su registrirane agencije koje su pod nadzorom. Tu imamo jedan drugi problem, kad razgovaramo o posredovanju, da taj agencijski posao mogu raditi i druge tvrtke koje se ne nalaze u tim registrima, kazao je Perica.

- Tu država nema kontrolu. Neki certifikat u tom smislu ne postoji, rekao je Perica.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter