(Snimio Ivica Galovic/PIXSELL)
Skupina od 58 pružatelja internetskih usluga i sektorskih udruga pozvala je u srijedu povjerenicu Europske komisije za tehnologiju Hennu Virkkunen da oslobodi dodatne radiofrekvencije za Wi-Fi usluge, otvorivši tako sukob s teleoperaterima koji iste frekvencije žele za mobilne mreže, piše Reuters.
Globalna interesna skupina Dynamic Spectrum Alliance pozvala je Europsku komisiju da gornji frekvencijski pojas od 6 GHz učini dostupnim za "neograničen" rad bežičnih mreža, izvijestio je Reuters koji je pismo grupe dobio na uvid.
Bežične mreže pružaju korisnicima pristup internetu, ali i omogućuju raznim kućanskim uređajima, poput televizora, bijele tehnike i industrijskih senzora, spajanje na mreže.
Budući da potrošači sve više traže povezivost vrlo visoke brzine, pružatelji usluga žele proširiti mrežni kapacitet, a u tu svrhu žele iskoristiti vrijedni radiofrekvencijski spektar.
Bez dodatnog Wi-Fi spektra, europske kompanije mogle bi se suočiti s višim troškovima i ograničenim pristupom novim tehnologijama, što će im umanjiti globalnu konkurentnost, izjavila je grupa.
"Europa već zaostaje za drugim zemljama u usvajanju najnovijih standarda za bežične mreže", navode.
Ranije ovog mjeseca 12 velikih teleoperatera pozvalo je regulatorna tijela EU-a da isti radiofrekvencijski spektar rezerviraju za 5G i 6G mobilne mreže, izrazivši zabrinutost zbog činjenice da američke kompanije traže veći dio spektra u Europi.
Dok su europske zemlje odabrale oprezniji pristup, SAD, Kanada, Južna Koreja i neke druge zemlje već su dodijelile dio frekvencijskog pojasa od 6 GHz za Wi-Fi mreže.
Pružatelji internetskih usluga zalažu se za dijeljenje spektra, dok mobilni operateri traže da se frekvencije rezerviraju isključivo za njih, naglasila je predsjednica skupine Dynamic Spectrum Alliance Martha Suarez.
"Najveći dio prometa u Europi odvija se u zatvorenom prostoru. A većina započinje ili završava spajanjem na Wi-Fi mrežu. Tehnologije 5G i 6G uvijek 'dižu prašinu', ali ne smijemo zaboraviti kako se korisnici zapravo spajaju na internet", izjavila je Suarez za Reuters.
Očekuje se da će Europska komisija krajem 2025. predložiti zakon o digitalnim mrežama koji bi trebao riješiti izazove vezane za povezivost i donijeti, između ostaloga, bolje koordiniran pristup politikama upravljanja radiofrekvencijskim spektrom u državama članicama. Skupina za politiku radiofrekvencijskog spektra, koja pomaže Komisiji u razvoju te politike, sastat će se 17. lipnja, navodi Reuters.